Komatsu potřebuju Bagr

V Nové Zbrojovce v Brně vznikne základní a mateřská škola za víc než 600 milionů

Brno 30. listopadu (ČTK) - V areálu Nové Zbrojovky v Brně vznikne základní a mateřská škola až pro 860 dětí, součástí bude i tělocvična. Stavba by měla začít kolem roku 2025. Vítězný projekt vytvořila firma SOA architekti. Stavba bude stát kolem 600 až 700 milionů korun, řekl dnes novinářům první náměstek primátorky René Černý (ANO). V místě má vzniknout 2500 bytů zhruba pro 6000 lidí.

Město si pochvaluje, že ještě před stavbou bytů vzniknou škola a školka. "Mateřská škola nabídne budoucím obyvatelům nové čtvrti dvě třídy pro maximálně 25 dětí, v bezbariérové základní škole je pak s kapacitou až 810 dětí navrženo 15 kmenových učeben na prvním stupni a 12 kmenových univerzálních učeben na druhém stupni," uvedl starosta Židenic Petr Kunc (Hlas pro Židenice). Městská část by pak měla mít školy na starosti.

Přízemí základní školy bude možné zcela otevřít. "Škola se zahradou a sportovním areálem se tak propojí se životem obyvatel nové čtvrti. Podobně bude celý komplex ateliérů, kluboven a střešních teras ve čtvrtém patře samostatně napojen z hlavní ulice a bude ho tak možné využívat pro mimoškolní aktivity a zájmovou činnost zcela nezávisle na provozu samotné školy," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Součástí vítězného projektu jsou tři nové budovy. Kromě základní a mateřské školy a tělocvičny je v plánu výstavba administrativní budovy, ve které bude mít sídlo soukromá základní škola a gymnázium PORG. "Administrativní budova plní roli dominanty při vstupu do Nové Zbrojovky a umožňuje do budoucna i přesunutí radnice městské části Brno-Židenice. Je tak dobrým příkladem města krátkých vzdáleností," upřesnil radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Stavba všech budov bude stát mezí 600 až 700 miliony, podle Černého je do cenového rozpětí započítaný možný vývoj inflace. Stavba by měla začít v roce 2025. "Na době začátku stavebních prací závisí mnoho faktorů, počítáme, že by se mohlo začít v roce 2025 a že nejpozději do roku 2027 bude hotovo," sdělil ČTK projektový manažer Nové Zbrojovky Jan Růžička.

Nová Zbrojovka je vznikající čtvrť v Židenicích o rozloze 22 hektarů. Regenerace území někdejší továrny Zbrojovka má trvat zhruba do roku 2033. Součástí projektu je 2500 bytů a 300.000 metrů čtverečních kancelářských a komerčních ploch. Demoliční práce v areálu začaly v roce 2017.