Komatsu potřebu bagr

V Nové Zbrojovce v Brně by měla být škola a školka za stovky milionů

Brno 31. března (ČTK) - V Brně v areálu Nové Zbrojovky by mohla vzniknout nová mateřská a základní škola. Odhadované náklady jsou stovky milionů korun, řekl dnes ČTK primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město vypíše na podobu školy a školky v areálu bývalé Zbrojovky urbanisticko-architektonickou soutěž. Areál léta chátral, nyní tam soukromý investor plánuje vybudovat moderní čtvrť. Brno má skoro 140 školek a bezmála 70 základních škol.

Náklady soutěže jsou zhruba 3,7 milionu korun. Rozdělí si je mezi sebe město a developerská společnost Nová Zbrojovka. "S vyhlášením soutěže, kterou bude pořádat Kancelář architekta města Brna, se počítá v červnu. V listopadu by měly být známy výsledky," uvedl Hladík.

Výstavbu škol v Nové Zbrojovce město považuje za prioritní. "Školka by měla být složená ze dvou tříd, v základní škole plánujeme 27 tříd," uvedl Hladík. Podle radního pro školství Jaroslava Suchého (KDU-ČSL) bude město usilovat o dotace z evropských fondů.

Brownfield bývalé Zbrojovky se v poslední době proměňuje. "Je neuvěřitelné, jakou změnou areál prošel. Ještě před několika lety se jednalo o jednu z největších zanedbaných lokalit v centru, nyní zde díky soukromému investorovi vznikne nová čtvrť. Aby byl projekt komplexní, je potřeba v území zabezpečit i veřejnou vybavenost jako škola a školka," řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).