Cime 2 kvartál 2024

V Neratově otevřou před Vánoci nový most

 

Hradec Králové 16. prosince (ČTK) - Obnovený Jánský most přes Divokou Orlici v Neratově v Bartošovicích v Orlických horách se oficiálně otevře v pátek 20. prosince. Spojí Neratov s Polskem. ČTK to dnes sdělili zástupci Královéhradeckého kraje. Vybudování dřevěné lávky pro pěší a cyklisty spadá do projektu Česko-polská Hřebenovka - východní část.

"Tím bude obnovena historická poutní cesta na vrchol Jagodná v Polsku, kam turisty dovede žlutá turistická trasa. V nejbližších měsících by se měla na vrcholu otevřít nová rozhledna," uvedl Michal Friček z kanceláře hejtmana.

Neratov se díky mostu stane křižovatkou na turistických trasách, což je důležité pro rozvoj celé oblasti. "Stavba vyšla na 1,4 milionu s DPH. Jde o obnovení mostu, který tady historicky byl," řekl dnes ČTK Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, které se od počátku 90. let snaží oživit stejnojmennou vysídlenou osadu s barokním kostelem známým prosklenou střechou.

Nositelem projektu Česko-polská Hřebenovka s rozpočtem přes 3,5 milionu eur je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Přeshraniční projekt zahájený v dubnu 2018 má být ukončen na podzim příštího roku. "Cílem je obnovení významné historické pěší trasy a nové propojení zajímavých cílů v jejím okolí. S tím jsou spojené investice v podobě stavby či obnovy rozhleden a informačních center," uvedl sekretář euroregionu Jaroslav Štefek.

Letos byla otevřena vyhlídková plošina na Guzowaté u Radkówa, rozhledna v Nowé Rudě a na české straně rozhledna na Velké Deštné. Další rozhledny jsou v různém stupni rozpracování. Před dokončením jsou rozhledny na Feistově kopci nad Olešnicí v Orlických horách a ve Vysoké Srbské, měly by zahájit provoz na jaře.

Staví se také rozhledny na polské straně hranice, a to na Czerńcu v blízkosti obce Międzylesie a na Kłodzkiej Górze. Obě tyto rozhledny budou dokončeny v roce 2020. Stavba rozhledny v Novém Hrádku na Šibeníku a sousedního informačního centra a stavba infocentra v Neratově čekají na podpis smlouvy s dodavateli. Na vyhlášení výběrového řízení čekají zbývající dva partneři projektu, polští Duszniki-Zdrój a Miejska Nowa Ruda.