V nabídce nemovitostí jsou i rozhledna, pošta, vodní mlýn či trafika
Praha 23. července (ČTK) - Ke koupi jsou v Česku kromě běžných rodinných domů a bytů i netradiční stavby. V nabídce realitních kanceláří se objevují například mlýny, vodárenské věže, rozhledny, staré pošty či trafika. V současné době podle realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties klienty u těchto nemovitostí zajímá vedle ceny i udržitelnost objektů.
Prodej speciálních nemovitostí, třeba i technických památek, představuje podle makléřů složitou disciplínu. Často se prodávají v neveřejné nabídce, ať už na samotném začátku, nebo po celou dobu, a kupec se shání individuálně. "Někdy to jde samo a hned, jindy prodej trvá rok i dva," uvedla Lenka Munter, expertka Luxent - Exclusive Properties.
V nabídce Luxent - Exclusive Properties se dá pořídit například rozhledna u Borovice s obslužným domem v obce Roprachtice na Semilsku za 18,5 milionu korun. Nebo také budova bývalé pošty v obci Orlík nad Vltavou, která je určena k rekonstrukci, s pořizovací cenou 12 miliónů korun. U společnosti Bezrealitky byla v nabídce trafika o velikosti sedm metrů čtverečních v Praze, která měla cenu 75.000 korun, i secesní dům v centru Litvínova z roku 1903 za 12 milionů korun.
Netradiční nemovitosti se objevují napříč celou republikou. "Každé zboží má svého kupce. Ostatně je to ten důvod, proč v současné situaci roste význam přímého propojení majitelů se zájemci," řekl generální ředitel realitní služby Bezrealitky Jan Škrabánek.
Ceny nemovitostních perliček budou podle realitních kanceláří spíše stoupat. Je to dáno zájmem lidí o nevšední bydlení či prostory k podnikání v krásné lokalitě, říká Munter. Podle Škrabánka svou hodnotu budou tratit některé nemovitosti, jako třeba ve své době luxusní domy ze satelitních městeček kolem Prahy a Brna nebo sklepní a půdní prostory bez odpovídajícího komfortu.
Vedle ceny a nákladů na rekonstrukci kupci sledují i přidanou hodnotu objektů, což je v současnosti úspora energií a udržitelné zdroje. Podle Munter má například rozhledna vlastní vodní zdroj a solární panely. Objekt na samotě u jezu na řece Mži v místě bývalého mlýna zase potenciál postavit vodní elektrárnu. "Klienti pečlivě zároveň vyhodnocují, jaké budou jejich náklady na provoz," dodává realitní makléřka.
Zájemci o tento druh nemovitostí jsou většinou mladší podnikatelé s rodinami, kteří mívají vizi alespoň částečně zachovat původní využití budov. Zamýšlí tedy kombinovat rodinné bydlení s podnikáním, dodala Munter.