husqvarna

V Moravskoslezském kraji opět zdraží voda a teplo, v řadě měst i svoz odpadu

Ostrava (ČTK) - Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Oproti minulým letům v řadě měst stoupnou i poplatky za odpady, zjistila ČTK. Například jízdné v hromadné dopravě zdražilo už tento měsíc.

Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kam dodávají vodu Severomoravské vodovody a kanalizace, stoupne od 1. ledna o 14,23 Kč na 132,75 Kč za metr krychlový. V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vzroste o 12,43 Kč na 109,47 Kč. V Krnově městská společnost Krnovské vodovody a kanalizace zvýší cenu vody za metr krychlový o 1,22 Kč na 68,32 Kč.

Důvodem zdražení je podle vodohospodářů vysoká inflace a mimořádný růst nákladů, zejména cen energií. Do zvýšení cen je také započítána změna DPH z deseti na 12 procent. Cena vody v kraji je dlouhodobě pod republikovým průměrem. Letos průměrná cena vodného a stočného v ČR činí asi 113 Kč za metr krychlový, od ledna ale vzroste.

Stoupne i nájemné v bytech společnosti Heimstaden, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. "Standardní navyšování nepřekročí inflační index a v průměru se bude pohybovat okolo 8,5 procenta. U nově rekonstruovaných domů může být navýšení větší, avšak tam očekáváme zase snížení nákladů na spotřebu energií," řekla mluvčí firmy Kateřina Piechowicz. Heimstaden v kraji vlastní a spravuje téměř 43.000 bytů.

Společnost Veolia Energie, která je největším dodavatelem dálkového tepla v regionu, uvedla, že musela přistoupit ke zdražení kvůli vývoji cen paliv, emisních povolenek, zvyšování nákladů na provoz i údržbu a aktuálně také nárůstu regulovaných složek cen energií. "Veolia plánuje navýšit cenu tepla v Moravskoslezském kraji ve srovnání s mírou inflace méně, konkrétně bude nárůst do deseti procent v případě domácností," uvedla za firmu Jana Dronská. Zdražení bude představovat zhruba 100 Kč za gigajoule, pro domácnosti se tak náklady na teplo zvýší v průměru o 230 Kč měsíčně.

Od 1. ledna zdraží také společnost ČEZ Teplárenská, která dodává teplo do Bohumína či Orlové na Karvinsku. Hlavním důvodem je podle mluvčího Vladislava Sobola růst ceny emisních povolenek a stálých nákladů vlivem vysoké inflace. "Ceny za primární a sekundární dodávku tepla pro rok 2024 zveřejní ČEZ Teplárenská na začátku roku na svých webových stránkách," uvedl Sobol. Bohumínská radnice už dříve uvedla, že ČEZ Teplárenská avizovala na příští rok čtyřicetiprocentní zdražování, na základě koncesní smlouvy se ale v Bohumíně ve srovnání s jinými městy podařilo udržet příznivou cenu tepla a teplé vody po celý letošní rok.

Jízdné v ostravské městské hromadné dopravě zdražilo už od 10. prosince. Například ceny krátkodobých nezlevněných jízdenek stouply z 25 na 30 Kč, ale platí pro přestup 60 minut místo 45, dlouhodobé jízdenky zdražily v průměru o deset procent. Stejně tak od 10. prosince podražilo jízdné i v Opavě - cena jednotlivých jízdenek tam vzrostla z 15 na 20 Kč a všechny časové jízdenky podražily o deset procent. Jízdné v příměstské dopravě se oproti tomu v Moravskoslezském kraji nezvyšuje.

V řadě měst příští rok stoupnou poplatky za odvoz a zpracování odpadu. Například v Ostravě se tento poplatek zvýší ze současných 498 na 720 Kč za rok. Obyvatelé Havířova na Karvinsku místo 672 zaplatí 1092 Kč, Opavané 900 místo 660 Kč a lidé v Třinci 900 místo 720 Kč. V Novém Jičíně se poplatek za odpady zvýší z 600 na 840 Kč. "Kromě toho, že je inflace a všeobecné zdražování, tak čím dál víc se rozevírají nůžky mezi výnosem z poplatků za odpady a náklady na odpadové hospodářství," komentoval to novojičínský místostarosta Václav Dobrozemský (ODS). Zdražení se vyhne například Frýdku-Místku, kde poplatek za odpad činí 696 Kč za rok.