Komatsu potřebuju Bagr

V Moravském Krumlově a okolí lidé bojují peticí proti stavbě obalovny

Moravský Krumlov (Znojemsko) 11. ledna (ČTK) - Lidé z Moravského Krumlova na Znojemsku a okolních obcí podepisují petici proti stavbě obalovny u lomu Leskoun mezi Rakšicemi a Olbramovicemi. Obávají se, že výroba asfaltu doplněná recyklační linkou stavebních hmot bude mít výrazně nepříznivý dopad na život v okolí kvůli nepříjemnému zápachu a kvůli výrazně hustší nákladní dopravě. ČTK to řekl starosta Moravského Krumlova a senátor Tomáš Třetina (TOP 09). Investorem je firma Bituvias, která dnes petičnímu výboru nabídla, že mu osobně odpoví na otázky týkající se výstavby výrobního areálu, řekl ČTK ředitel pro silniční stavby firmy Firesta-Fišer Pavel Vacek.

Investorská společnost je podle obchodního rejstříku dceřinou firmou právě brněnské stavební firmy Firesta-Fišer a vznikla v roce 2016. O záměru stavby obalovny firma Bituvias informovala v dubnu 2021 na Informačním portálu EIA a záměr měla vyvěšený na své úřední desce i obec Olbramovice. V červnu téhož roku vydal jihomoravský krajský úřad rozhodnutí, podle něhož se nebude záměr dále posuzovat podle zákona, protože nemá významný vliv na životní prostředí. O petici se podle Vacka firma dozvěděla až z doslechu a z médií.

Podle Třetiny se starostové obcí zabývají věcí nyní, protože firma předtím pouze zaslala dopis do Olbramovic, na jejichž katastru má obalovna stát, a "jinak se vše snaží konat v tichosti". Kromě zápachu a dopravní zátěže se lidé podle Třetiny obávají toho, že obalovna má mít roční kapacitu 200.000 tun, přestože firma uvádí pouze poloviční. "Nikdo nás o tom neinformoval. Pokud by se záměr posuzoval podle zákona a udělala se EIA a byly by nám řádně vysvětlené naše námitky, můžeme se o tom bavit," uvedl Třetina. Recyklační linka má být v provozu, když nebude v provozu výroba obalových směsí, a její kapacita má být 40.000 tun za rok. Má být v provozu pětkrát v roce nepřetržitě vždy po dobu osmi dnů.

Podle původních záměrů uveřejněných v roce 2021 měla už výrobna stát a být v provozu. Lidé mohou petici podepsat do 15. ledna v dotčených obcích, jimiž jsou Moravský Krumlov, Olbramovice, Branišovice, Bohutice a Vedrovice.

Před lety chtěla firma Bituvias stavět obalovnu například také u Dřevnovic na Prostějovsku, po odporu obyvatel však v roce 2017 od záměru ustoupila.