Komatsu potřebu bagr

V Lysé nad Labem do konce září opraví vodojem, nová nádrž zdvojnásobí kapacitu

Lysá nad Labem (Nymbursko) 5. srpna (ČTK) - V Lysé nad Labem na Zámeckém vrchu do konce září zrekonstruují vodojem. S opravami a zvýšením kapacity začalo město loni v březnu, součástí je nová akumulační nádrž o objemu 1200 metrů krychlových, město díky ní zdvojnásobí objem vody. Na polovinu z 60milionových nákladů získalo dotaci, práce provádí společnost VPK Suchý, řekl dnes ČTK starosta Karel Otava (ČSSD).

"Původní akumulační nádrž o objemu 1000 metrů kubických byla vypuštěna a po více než 60 letech provozu jsme na ní mohli začít provádět sanační práce. Poškozená armatura bude postupně nahrazena a nádrž opravena," řekl Otava. Po vyčistění bude mít město dvě funkční akumulační nádrže, v každé z nich bude moci provádět pravidelnou údržbu. "V létě, když jsou v horkých dnech nízké stavy, nebudeme muset vyhlašovat, aby lidé šetřili vodou," doplnil. Nová nádrž by podle něj měla vydržet 50 let.

Opravami se mají zlepšit také tlakové poměry ve vodovodní síti. V nové komoře nádrže je automatická tlaková stanice, která bude zásobovat vodou horní tlakové pásmo, například rodinné domy na Zámeckém vrchu, výškové domy ve městě, školu a novou sportovní halu.

Lyský vodojem vlastní město, stejně jako kompletní vodovodní sítě ve městě ho provozuje společnost Stavokomplet, která zajišťuje dodávky pitné vody pro zhruba 40.000 obyvatel Středočeského kraje.