Komatsu potřebuju bagr

V Luhačovicích byla zrekonstruována čistírna odpadních vod

 

Luhačovice (Zlínsko) 10. září (ČTK) - V Luhačovicích na Zlínsku byla zmodernizována a zrekonstruována čistírna odpadních vod. Investice si vyžádala 45 milionů korun, řekl dnes ČTK při slavnostním otevření čistírny předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín Svatopluk Březík.

"Šlo o rozsáhlý a významný projekt z hlediska ekologického. Podaří se odstranit dusíkatá rezidua (zbytky), pesticidy, zbytky léčiv a tak dále. Rekonstrukce byla financována ze smluvní investice Moravské vodárenské," uvedl Březík. Na Zlínsku funguje takzvaný provozní model, při kterém se VaK Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Moravská vodárenská.

Poslední etapa rekonstrukce čistírny trvala podle ředitele Moravské vodárenské Martina Bernarda rok, rekonstrukce však začala již v roce 2013 a byla rozdělena do tří etap. "Opravovalo se a doplňovalo mechanické přečistění, biologické přečištění, doplnilo se chemické srážení, které zajišťuje, že do toku neodchází dnes ani fosfor. Došlo k výměně provzdušňovacího zařízení, které výrazně zefektivnilo činnost čistírny," uvedl Bernard.

Rekonstrukce se dělala za provozu čistírny, která zpracuje ročně 100.000 metrů krychlových vody. Jde o druhou nejstarší čistírnu na Zlínsku, zkolaudovaná byla v roce 1973. "Takže si rekonstrukci již zasloužila," uvedl Bernard.

Podle Březíka šlo o letošní největší investici na Zlínsku. "Náš roční objem investic je 77 milionů korun, tato šla nad rámec," uvedl Březík. Již dříve se zrekonstruovala také čistírna odpadních vod v Kašavě na Zlínsku, práce stály 35 milionů korun, také je hradila Moravská vodárenská.

"Nyní již všechny čistírny, které provozujeme, odpovídají parametrům. Bohužel zařízení na čistírnách trpí, je to nikdy nekončící proces, v horizontu deseti let se budeme muset k čistírnám znovu vrátit," uvedl Bernard.