Komatsu potřebu bagr

V Litomyšli stále nepanuje shoda, co má město udělat s nevyužívanou vilou Klára

Litomyšl (Svitavsko) 4. července (ČTK) - Mezi zastupiteli Litomyšle stále nepanuje shoda v tom, jak má město naložit s nevyužívanou vilou Klára. Město se ji snažilo prodat s podmínkou, aby její budoucí využití mělo přínos pro obyvatele a respektovalo historický ráz místa. Koupit ji chtěli dva zájemci, nabídka žádného z nich ale na jednání zastupitelstva 24. února nezískala dostatečnou podporu. Řešení se nenašlo ani na jednání koncem června. Neprošlo nejen usnesení na vypsání nové soutěže, ale ani návrhy na vyjmutí tohoto bodu z programu zasedání.

"Momentálně není jasné, jestli se vilou Klára bude zabývat nové zastupitelstvo po podzimních komunálních volbách, nebo jestli se tento bod dostane na program posledního zářijového zasedání," uvedl mluvčí města Michele Vojáček.

Zastupitelé ODS upozorňovali na možnost, že by Kláru mohlo opravit samo město díky dotacím z Národního plánu obnovy na brownfieldy. Podle radního Michala Kortyše (ODS) dotační podmínky vila splňuje, je jen nutné ji co nejdříve nechat zapsat do seznamu brownfieldů.

S podobným postupem souhlasili i někteří zástupci opozice. "Stále trvá můj názor, že bychom se neměli s prodejem ukvapovat. Musíme myslet i na budoucnost a možné problémy. Město stále vlastní cenný pozemek a budovu,ve které by mohlo vzniknout důležité zázemí," uvedl Lubomír Sršeň (ČSSD).

Naopak vedení města i nadále prodej Kláry podporuje. "Záležitost řešíme zhruba dva roky, máme několik usnesení z rady, doporučení finančního výboru a zastupitelstvo také deklarovalo, že chce vilu prodat. Proto jsme se na radě domluvili, že upravíme podmínky soutěže na základě zkušeností z prvního kola,a předložíme je na jednání zastupitelstva tak, abychom předešli časové prodlevě," uvedl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Město musí za údržbu vily platit ročně stovky tisíc korun, které by mohlo využít na jiné účely. "Potřebujeme opravit knihovnu, dům U Rytířů, kanalizaci a prioritou je nový domov pro seniory. Vedení města hledalo možné využití vily, ale žádné nenašlo," uvedl starosta Daniel Brýdl (Generace 89). Podle něj si Litomyšl opravu vily nemůže dovolit zaplatit ani s dotací.