Komatsu potřebu bagr

V Litomyšli pokračuje demolice nadchodu, silnice I/35 je zavřená

Litomyšl (Svitavsko) 5. března (ČTK) - V Litomyšli na Svitavsku v noci na dnešek začala demolice starého nadchodu, který vede přes průtah městem. Silnice I/35 je kvůli tomu do nedělního dopoledne zavřená. ČTK to řekl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Demolice podle něj pokračuje podle plánu. Na místě starého nadchodu vznikne do konce léta nový.

Objízdné trasy vedou směrem od Vysokého Mýta po ulici T. G. Masaryka. Na trase od Svitav je objížďka přes Smetanovo náměstí.

Stavební firma přes noc nadchod snesla na silnici, na ní ho teď rozebírá a odváží pryč. Přístupové schodiště dělníci rozebrali už dřív.

"Dělníci to mají sundané. Určitě to bude na silnici zítra (v neděli) čisté, odvezené. Doufám, že novému nadchodu budou lidé tleskat, na vizualizaci vypadá moc hezky," řekl Kašpar.

Stavba nového nadchodu už se bude dělat za silničního provozu, nicméně dopravním omezením se Litomyšl do konce léta, kdy práce skončí, nevyhne. Stavbaři zaberou až dva pruhy silnice I/35. "Letošně rok bude dopravně zajímavý, protože se začne stavět 'kruhák' u budoucího Lidlu," řekl Kašpar.

Lidé budou moci po dostavbě používat také nový výtah. V první řadě má sloužit lidem, kterým se hůř chodí, nebo rodičům s kočárky. Provoz výtahu bude v nočních a ranních hodinách omezený, aby ho neničili vandalové.

Nadchod je z roku 1977. Odborníci konstatovali, že je ve špatném stavu, jeho oprava by stála desítky milionů korun. Město se rozhodlo raději postavit novou a modernější, prosklenou stavbu.

Nadchod bude tvořit bude beton, stěny ze skla a uvnitř bude malá vyhlídka na historické jádro Litomyšle. Podobu nové, subtilnější konstrukce schválili památkáři. Bezbariérová stavba bude stát 45 milionů korun, město na ni získá od Státního fondu dopravní infrastruktury až 32 milionů korun.