Komatsu potřebu bagr

V Litoměřicích se modernizuje přístaviště osobní lodní dopravy

Litoměřice 18. května (ČTK) - V Litoměřicích stát modernizuje přístaviště osobní lodní dopravy. Nově se tu budou moci malá i velká plavidla připojit na elektřinu a čerpat vodu. Lepší infrastruktura má podpořit zájem o rekreační lodní dopravu, který v posledních letech roste. Stavební práce nijak neomezí provoz na Labi, nadále tak budou moci zastavit v Litoměřicích i velké výletní lodě. Novinářům to dnes řekl ředitel Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.

Bez přípojky na elektřinu musela mít plavidla přes noc puštěné palubové agregáty. "Zázemí neodpovídalo standardům, na které jsou zvyklí například zahraniční turisté, kterých po Labi připlouvá velké množství," uvedl Fojtů. Původní přístaviště sloužilo téměř dvacet let stání velkých hotelových lodí, pro menší osobní lodě byl nástup cestujících nevyhovující. Přístaviště malých plavidel na bočním rameni tvořily lehké, málo stabilní plastové moduly a plavidla k němu připlouvala jen obtížně.

U nového můstku bude moci zastavit loď dlouhá 110 metrů. Molo přístaviště malých plavidel už je rozebrané a stavební stroje nyní těží bahnité nánosy, které se odvážejí na skládku. "Namontováno bude nové plovoucí molo tvořené železobetonovými plováky s dřevěnou palubou, kde bude moci zdarma až 48 hodin stát 14 rekreačních plavidel," uvedl Fojtů. Na místě je i v případě povodní udrží dvě ocelové dalby zavrtané do skalního dna. K lodím bude bezbariérový přístup po lávce. Stavební práce potrvají do konce září.

Přípojkou elektřiny a vody je už na Labi vybaveno nedávno otevřené přístaviště pro sportovní lodě v Děčíně. "V Ústeckém kraji ještě letos zahájíme výstavbu zcela nových přístavišť pro malá rekreační plavidla v Ústí nad Labem-Brné, Roudnici nad Labem a ve Štětí, aby byla dokončena celá souvislá síť," uvedl ředitel.

Ředitelství vodních cest i ministerstvo dopravy počítají s nárůstem osobní lodní dopravy v úseku dolního Labe. Už nyní tudy plují velké hotelové lodi z Německa, jejichž častou zastávkou jsou právě Litoměřice. "Úspěšné využívání Baťova kanálu i Vltavy pro cestovní ruch, spojené s oživením okolí vodní cesty, je inspirací i pro Labe," uvedl ředitel odboru vodní dopravy ministerstva dopravy Evžen Vydra.

Město od investice očkává upravené okolí. "Litoměřice jsou častým cílem výletů po Labi a přístaviště je v krásném koutě v sousedství koupaliště a Střeleckého ostrova s cyklostezkou. Jsme rádi, že dozná toto místo změny a zároveň, že práce se nijak nedotknou hasičských slavností, které se u řeky budou v červnu konat," uvedla mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.