V letošním třetím čtvrtletí se v Praze dostavělo nejvíce kanceláří od roku 2020

Praha (ČTK) - V letošním třetím čtvrtletí se v Praze dokončilo více než 60.000 metrů čtverečních nových kanceláří. Jednalo se o největší nárůst od poloviny roku 2020. Zásadní podíl na tom mělo dostavění projektu Masaryčka v centru města o 22.100 metrech čtverečních administrativní plochy. V následujících minimálně třech letech není další podobně velký nárůst pravděpodobný, protože déle než rok nezačala žádná nová kancelářská výstavba. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers, kterou má ČTK k dispozici.

"Vypadá to, že jsme právě zažili poslední čtvrtletí s vyšším dokončeným objemem nových kanceláří až do roku 2026. Bohužel se nedaří prolomit negativní trend v podobě víc než patnáctiměsíční odmlky zahájení výstavby nových administrativních budov. Kvůli tomu očekáváme, že zůstane neobsazenost i nadále nízká a nepředpokládáme ani stěhování velkých nájemců," uvedl analytik společnosti Colliers Josef Stanko.

Pražský kancelářský trh po nové výstavbě činil 3,91 milionu metrů čtverečních. Neobsazenost pražských kanceláří je 7,4 procenta a meziročně se obsazená plocha zvýšila o 120.000 metrů čtverečních.

Kromě Masaryčky dokončil ve třetím čtvrtletí stejný developer Penta Real Estate také projekty v Praze 5 Metalica o 16.500 metrech čtverečních a Legatica o 7500 metrech čtverečních. Dalším kancelářským projektem dostavěným v letošním čtvrtletí byl například Block Karlín na Rohanském ostrově v Praze 8 o 9000 metrech čtvereční administrativní plochy.

Velikost rozestavěných ploch se mezičtvrtletně snížila o 40 procent na 85.800 metrů čtverečních. Podle Stanka by se tak mohlo stát, že rok 2025 nenabídne žádné nové prostory. Důvody pozastavené výstavby pražských kanceláří jsou podle něj zejména byrokracie, zdlouhavé územní řízení, odpor veřejnosti a samosprávní roztříštěnost.

Stanko se domnívá, že negativní faktory by mohly odrazovat investory, kteří by kvůli tomu své stavební záměry mohli chtít uskutečnit raději v jiných zemích. Nic na tom podle něj asi nezmění ani nově upravený stavební zákon, který má vstoupit v účinnost 1. července 2024. Dokumentaci od různých subjektů si nově budou zjišťovat samy stavební úřady, což by mělo vést k administrativnímu zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů.

Ceny nájemného mezičtvrtletně stagnovaly. Nejvyšší bylo v centru Prahy na východním břehu Vltavy, kde se metr čtvereční kancelářských prostor nabízel až za 27 eur (657 korun) měsíčně. Levnější kategorii, která činí 56 procent celkového objemu, tvoří lokality vnitřního města jako Karlín, Pankrác a Smíchov, kde lze nové kancelářské prostory pronajmout až za 18,50 eur (450 korun) za metr čtvereční. Ve třetí skupině, která zahrnuje vnější prstenec Prahy, dosahovaly měsíční ceny za metr čtvereční 16 eur (390 korun).

Skupina Colliers poskytuje poradenské služby ohledně realit a investic. Založena byla v roce 1976, její hlavní sídlo je v Torontu. Působí v 65 zemích a zaměstnává 18.000 lidí.