Cime 2 kvartál 2024

V lednu začne v Chrudimi dlouho připravovaná rekonstrukce sportovní haly

Chrudim 1. listopadu (ČTK) - V lednu začne v Chrudimi dlouho připravovaná rekonstrukce sportovní haly. Radnice pro stavbu vybrala v soutěži firmu Stako z Hradce Králové. Uspěla s nabídkou 103 milionů korun s DPH, což je o 17 milionů korun méně, než byla maximální možná cena, řekl dnes novinářům radní Aleš Nunvář (ANO).

Konkrétní nabídku podalo osm firem. Spolu s cenou se hodnotila také zkušenost hlavního stavbyvedoucího se stavbami v hodnotě alespoň 45 milionů korun v posledních pěti letech. "Bylo příjemné překvapení, že firem, které šly výrazně pod 120 milionů korun, bylo hned několik," uvedl Nunvář.

Stavební práce budou rozdělené do tří etap. První počítá s rekonstrukcí šaten, zprovozněním vstupu z Opletalovy ulice, vybudováním přístavby nové tělocvičny a opravou hlavní haly. Skončit by měla v srpnu 2024. V dalších dvou etapách chce město opravit sousední původní sokolovnu, vyměnit sítě, upravit povrchy a zrekonstruovat Tyršův dům a ubytovnu Sporthotel. Náklady na obě tyto etapy se odhadovaly na více než 90 milionů korun, projektová dokumentace na ně zatím není zpracovaná. Bude je možné uskutečnit odděleně a nezávisle na sobě.

Smlouva na opravu haly bude obsahovat i inflační doložku. Při každé fakturaci se přihlédne k aktuální inflaci, o niž se zhruba napůl podělí město a stavební firma. Všechny změny a doplňky stavby se pak budou posuzovat podle aktuálního ceníku stavebních prací. Podle starosty Františka PIlného (ANO) by se při poklesu cen materiálů mohla výsledná cena i snížit.

Město původně počítalo s tím, že zkusí získat na opravy dotaci od Národní sportovní agentury. Podmínky se však stále mění a přestávají být výhodné, radnice proto o ni zřejmě nepožádá. Bude tak mít možnost halu komerčně pronajímat a uplatnit odpočet DPH. Celou rekonstrukci chce Chrudim financovat z bankovní půjčky, otevře si úvěrový rámec 150 milionů korun. To by městu dávalo příležitost, že část peněz by mohlo využít i pro další etapu oprav.

Po dobu první etapy prací budou muset sportovní kluby a další uživatelé haly najít azyl v tělocvičných prostorách chrudimských škol. Tyršův dům se sály zvláště pro gymnastiku by mohl zůstat v provozu. Radnice také počítá s tím, že bude sportovcům přispívat na cesty na tréninky do jiných měst.

Město převzalo sportovní halu v roce 2010 od Tělocvičné jednoty Sokol, která na opravy neměla peníze. Hala na Tyršově náměstí je jediná v celém městě a zajišťuje možnosti sportování jak pro sportovní kluby, tak pro některé školy. V minulosti Chrudim zvažovala, že vybuduje novou sportovní halu v lokalitě V Průhonech. Stavba by však byla velmi nákladná, proto se nové vedení města i kvůli téměř havarijnímu stavu rozhodlo nynější halu postupně zrekonstruovat.