Komatsu potřebu bagr

V Ledči nad Sázavou začali odborníci zajišťovat skály, které ohrožují silnici

Jihlava 16. srpna (ČTK) - V Ledči nad Sázavou začali odborníci zajišťovat skalní masiv Šeptouchov, z něhož hrozí padání kamenů i zřícení větších bloků. Uzavřená je kvůli tomu od února krajská silnice třetí třídy, která vede kolem. Město za sanaci skal zaplatí skoro 14,5 milionu korun včetně daně, řekla ČTK starostka Hana Horáková (bezpartijní). Kraj se postará o zajištění pozemků u silnice.

Rada kraje dnes doporučila krajskému zastupitelstvu, aby na zajištění havarijního svahu u silnice poskytlo krajským silničářům 5,2 milionu korun. "My jsme měli jednání se zástupci města Ledeč nad Sázavou, protože chápeme, že ta situace je velmi nepříjemná," řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Pozemky se skálou patří pětitisícovému městu, vyjma pruhu podél krajské silnice, který je kraje. Kvůli špatnému stavu skal je zavřená silnice, která vede do průmyslové zóny a k vesnicím Bohumilice a Sechov.

Sanace Šeptouchova byla zčásti provedená před lety. Zajišťovat skály tam teď začala firma Strix Chomutov, uzavření smlouvy o dílo schválilo ledečské zastupitelstvo podle webu kraje 27. července. "Práce začaly hned na začátku srpna," uvedla starostka. Díky novým bezpečnostním prvkům by podle ní měly být skály zajištěné na desítky let. Předpokládá, že sousední silnice bude uzavřená nejméně do listopadu.

Podle starostky je pro města vlastnictví skalních masivů přítěží, Ledči nad Sázavou jich podle ní patří 15 kilometrů. Má za to, že by to měla být spíš záležitost státu. "Já jsem přesvědčená o tom, že ministerstvo životního prostředí by se o to mělo začít zajímat," uvedla. Sanace skal Šeptouchova byla zčásti provedená před lety.