V Krnově vznikají domky pro lidi s poruchou autistického spektra

Krnov (Bruntálsko) 1. listopadu (ČTK) - Domov Harmonie v Krnově na Bruntálsku bude mít tři nové domy, v nichž najde bydlení celkem 12 lidí se zdravotním postižením. Nové bydlení bude určeno hlavně pro klienty s poruchou autistického spektra. Domy budou v Dobrovského ulici a jejich vybudování a vybavení bude stát 39 milionů korun. Novináře o tom dnes informovala mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

"Lidé s duševním onemocněním si zaslouží žít v důstojných podmínkách a mají právo na co nejkvalitnější péči. Také je nutné pokračovat v destigmatizaci těchto lidí. To je v kostce hlavní myšlenka právě probíhající reformy psychiatrické péče, a to je i důvod, proč jsme zahájili výstavbu nového bydlení pro klienty krnovského domova Harmonie," uvedl náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil (KDU-ČSL). Dodal, že právě pro lidi s poruchou autistického spektra kraj nové zázemí potřebuje.

Nové objekty by měly být hotové v únoru roku 2023, následovat bude jejich vybavení. "Bude se jednat o tři jednopodlažní domky se čtyřmi pokojíky, každé dva pokoje pak budou mít své sociální zařízení. Každý z domků bude mít také denní společenskou místnost s kuchyňským koutem. V jednom z domků bude navíc i potřebné zázemí pro pracovníky, kteří budou o klienty Harmonie pečovat. Nové bydlení svým obyvatelům nabídne nejen dostatečnou péči, ale také soukromí," řekl náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania (ANO). Díky vybudování nového bydlení vznikne také 25 nových pracovních míst. Poskytovatelem sociální služby bude krajská příspěvková organizace Harmonie. Část nákladů na projekt kraji pomohou pokrýt státní i evropské dotace.