husqvarna

V Kopřivnici se bourá stanoviště, kde dříve stával vlak Slovenská strela

Kopřivnice (Novojičínsko) 26. října (ČTK) - Před Technickým muzeem Tatra v Kopřivnici na Novojičínsku se v těchto dnech bourá stanoviště, kde stával legendární vlak Slovenská strela. Odstraněn bude i přístřešek na nároží sousední prodejny Albert. Celý prostor chce pak radnice upravit v návaznosti na revitalizaci městského centra, bude tam například více zeleně. ČTK to sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.

"Pokud jde o přístřešky, nemělo smysl jejich likvidaci dále odkládat. Prostor po nevyužívaném kolejišti zatravníme a po odstranění přístřešku u Alberta vrátíme na nároží několik laviček. Práce vyjdou zhruba na 300.000 korun a měly by být hotovy v první polovině listopadu," uvedl vedoucí odboru majetku města Adam Ondrašík.

Další kroky budou záležet na tom, jak na ně budou dostupné peníze. "Nyní bude radnice hledat vhodné dotační zdroje, aby byl dopad na městský rozpočet co nejmenší," uvedl Ondrašík. Doplnil, že projekt počítá s kompletní úpravou schodiště a vstupu do muzea, velkoformátovou dlažbou, větším množstvím zeleně či originálním mobiliářem.

Slovenská strela stála na zastřešeném nástupišti před technickým muzeem od roku 1997 až do roku 2018, kdy byla odvezena na kompletní renovaci. Z té se vrátila po vlastní ose letos na jaře. Přístřeší ale našla v novém depozitáři postaveném speciálně pro tento vlak nedaleko u nového Muzea nákladních automobilů Tatra.

Kvůli přemístění Strely a přeměně městského centra radnice řešila změnu podoby prostoru před technickým muzeem, v němž zůstala expozice osobních vozů z Tatry. "S podporou Moravskoslezského kraje byla zpracována architektonická studie a na ni navázal projekt, který je nyní těsně před dokončením pro stavební povolení. Se zahájením realizace se však počítá až v roce 2023 v návaznosti na úpravy centrální zóny," uvedla Macháčková.