Komatsu potřebuju bagr

V Karlových Varech otevřeli nový Festivalový most, stál 26 milionů Kč

Karlovy Vary 5. ledna (ČTK) - V Karlových Varech začal sloužit nový Festivalový most. Vede od Císařských lázní k hotelu Pupp a pro známý hotel jde o jedinou přístupovou cestu pro automobily. Nový most nahradil dřívější ze 60. let minulého století, který byl v havarijním stavu. Město za stavbu zaplatilo 26 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, řekla dnes při slavnostním otevření mostu primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Festivalový most byl poprvé postaven v roce 1880, za éry zlatého věku Karlových Varů, takzvané Belle Époque, uvedla primátorka. "Tehdejší starosta Eduard Knoll byl pokrokový a za jeho éry vzniklo divadlo, Mlýnská kolonáda, Vřídelní kolonáda i Festivalový most. Znovu byl opraven v roce 1967. Ale vzhledem k tomu, že jeho konstrukce už nebyly v pořádku, tak jsme se rozhodli postavit nový most," dodala.

Nový most má ozdobné litinové zábradlí, které připomíná původní most z roku 1880, není ale jeho replikou. Vzhledem se blíží nedaleké Goethově lávce. Festivalový most má být začátkem Divadelního korza, prostoru od Císařských lázní až po Vřídelní kolonádu, který chce město Karlovy Vary postupně upravit. Ještě letos by se tak mělo proměnit okolí Císařských lázní a přilehlého parku Karla IV.

Konstrukci mostu tvoří prefabrikované tyčové nosníky se spřahující železobetonovou deskou. Chodníky jsou na mostě širší než vozovka tvořená dvěma tři metry širokými jízdními pruhy. Dodavatelská firma Strabag most postavila za necelých šest měsíců. Po dobu stavby byl vedle staveniště v provozu provizorní kovový most, aby se k hotelu Pupp mohla dostat auta. K úplnému dokončení nového Festivalového mostu chybí ještě zábradlí mezi vozovkou a chodníky, jehož dodávka se zpozdila.