Komatsu potřebuju bagr

V karlovarské nemocnici začne přestavba za téměř tři miliardy korun

Karlovy Vary 3. února (ČTK) - Demolicí prvního nevyužívaného pavilonu začne v nejbližších dnech v Karlových Varech rozsáhlý projekt rozvoje a modernizace krajské nemocnice za téměř tři miliardy korun. Cílem je zkvalitnit lékařskou péči v regionu, vybudovat nové provozy s moderní lékařskou technikou, rozšířit lůžkovou kapacitu či urgentní příjem. Počítá se také se zázemím pro střední zdravotnickou školou a parkovacím domem. Přestavba nemocnice včetně vybavení by měla být kompletně hotová v roce 2030, řekl dnes novinářům karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

"Kapacita současně provozovaných prostor se zdravotní péčí je na hranici. Jsou obory, ve kterých bychom potřebovali částečně tu kapacitu posílit, ať už jsou to počty lůžek na standardních odděleních či další provozy," řekl ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März.

V nejbližší době by měla začít demolice nejstaršího objektu v areálu, pavilonu K, kde kdysi sídlilo lůžkové plicní oddělení. Bude stát 2,3 milionu korun, předpokládané dokončení je v dubnu. Zároveň chce nemocnice vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce nevyužívaného pavilonu L. Náklady se pohybují kolem 200 milionů korun. Do opraveného pavilonu se poté přestěhuje provoz transfuzní stanice, která nyní sídlí mimo areál, a administrativně provozní úseky. Stavební práce by měly začít v polovině roku.

Navazovat bude bourání bývalého pavilonu G a stavba zcela nových objektů, kde je v plánu rozšířit urgentní příjem, interní oddělení či vybudovat nové onkologické centrum. Připravuje se již také projekt střední zdravotnické školy, která by měla vzniknout místo pavilonu Z v dolní části areálu. Do budoucna se počítá také se stavbou parkovacího domu.

Projekt rozvoje karlovarské nemocnice by měl stát celkem 2,9 miliardy korun. Na první demolici a přestavbu a vybavení pavilonu L má Karlovarský kraj, který je majitelem a zřizovatelem nemocnice, připraveno zhruba 350 milionů korun. "Další prostředky budeme alokovat v následujících letech, ať už z rozpočtu Karlovarského kraje, ale určitě velkou část také z evropských fondů," řekl Kulhánek. "Počítáme výhledově zhruba s 50 až 60 procenty, které můžeme získat z externích zdrojů," doplnil. Nemocnice již byla úspěšná při žádosti o evropskou dotaci na vybavení pavilonu L z programu REACT-EU. Dále bude žádat o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Společnost Karlovarská krajská nemocnice provozuje vedle karlovarské nemocnice také chebskou. Nemocnice v Karlových Varech byla založena v roce 1877 a v současné době má 432 lůžek a více než 1200 zaměstnanců.