Cime 2 kvartál 2024

V kampusu Technické univerzity Ostrava začala stavba Ekonomické fakulty

Ostrava 20. prosince (ČTK) - V kampusu VŠB - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) dnes začala stavba nové budovy Ekonomické fakulty, která má dosud sídlo v centru krajské metropole. Nová budova má být hotova do léta 2024. Náklady na stavbu objektu budou zhruba 810 milionů korun, další peníze pak bude stát její vybavení. Na stavbu dostala univerzita dotaci z ministerstva školství, z velké části se ale na financování stavby podílí sama univerzita, která na ni musela našetřit potřebné finance. Novinářům to řekl rektor univerzity Václav Snášel.

Ekonomická fakulta sídlí v budově na Sokolské třídě v centru města od svého založení v roce 1977. Její současné prostory jsou ale zastaralé a nesplňují požadavky na moderní výuku. "Stávající budovu chceme prodat ve veřejné dražbě, což je za nás nejčistější metoda, jak toto zrealizovat," uvedl Snášel.

Dodal, že stavba nového objektu znamená pro univerzitu posun. "Náš kampus má 40 hektarů, je to jeden z největších kampusů ve střední Evropě. Ve chvíli, kdy sem dostaneme Ekonomickou fakultu, tak nám tady vznikne studentské náměstí, kde Ekonomická fakulta bude v jeho centru. Kampus tak dostane přirozenou strukturu. To, že sem dostaneme studenty Ekonomické fakulty, je klíčová věc pro budoucí transformaci (regionu)," uvedl Snášel. Domnívá se, že díky stavbě nového zázemí vzroste i zájem studentů o Ekonomickou fakultu.

Nová fakultní budova se bude nacházet za objektem H. Součástí pětipodlažní stavby budou učebny, studovny, kanceláře, ale i podzemní parkování, odpočinkové zóny nebo vyhlídková terasa. Chybět nebude například i kolárna.

"Důvod stěhování je hlavně strategický, protože v dnešní době, kdy celá ekonomika prochází transformací, tak se ukazuje, že je velice důležité propojit technologie a ekonomiku. Technologie samotné, pokud nejsou podloženy nějakou ekonomickou rentabilitou, tak nemají smysl. Pokud se dostaneme do tohoto areálu, tak si od toho slibuji, že dojde k užšímu propojení technických fakult a Ekonomické fakulty, a to nejen z pozice vědy a výzkumu, ale i z pozice studijní," řekl děkan Ekonomické fakulty VŠB-TUO Vojtěch Spáčil.

Podle něj vybudování nového zázemí znamená pro fakultu posílení konkurenceschopnosti. Dodal, že stávající budova je nejen zastaralá, ale především velmi nákladná na provoz. Nový objekt bude nízkoenergetický a fakulta by ta k měla významným způsobem šetřit provozní náklady.