Komatsu potřebu bagr

V jižních Čechách se letos začalo stavět 1605 bytů, meziročně o 30 pct méně

České Budějovice 17. listopadu (ČTK) - V Jihočeském kraji se za tři letošní čtvrtletí začalo stavět 1605 bytů, meziročně o 30 procent méně. Výrazně klesla stavba bytů v nových bytových domech. Za devět měsíců roku 2022 se jich začalo budovat 240, což je meziročně necelá čtvrtina. Firmy v kraji dostavěly letos od ledna do září 1456 bytů, což bylo o 207 víc proti stejnému období loňského roku. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi byty, jež se v kraji začaly stavět, převažovaly ty v nových rodinných domech. Na výstavbě se podílely z více než dvou třetin. "Nebývalý pokles naopak zaznamenala výstavba bytů v nových bytových domech na jihu Čech," uvedla Irena Votrubová z Krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích. Z jedné třetiny se na nové výstavbě všech bytů v kraji podílel okres České Budějovice, přestože zde meziročně výstavba klesla o téměř 40 procent. Největší meziroční nárůst ve stavbě bytů zaznamenali statistici na Písecku, o 81 procent. Podle ČSÚ tam byla dosud bytová výstavba v útlumu.

Na jihu Čech letos od ledna do konce září dokončili stavaři 1456 bytů. Proti stejnému období předchozího roku je to o necelých 17 procent víc. V kraji podle statistiků tradičně převažovaly dokončené byty v nových rodinných domech, jejich podíl na hotových bytech dosáhl téměř 61 procent. ČSÚ eviduje "poměrně výrazný" nárůst u dokončených bytů v nových bytových domech, meziročně se jich zkolaudovalo o téměř třetinu víc. Téměř polovina všech nově dodělaných bytů je na Českobudějovicku.

Hotových bytů přibylo meziročně ve většině krajů, za ČR je to jedenáctiprocentní nárůst na 26.927 bytů. Pokles u nově rozestavěných bytů je také celorepublikový, meziroční snížení za ČR o necelých pět procent je ale výrazně nižší než meziroční rozdíl za jižní Čechy.

Statistickým datům odpovídají i zjištění firmy Wienerberger, největšího výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR. Společnost eviduje, že od srpna klesla poptávka po zdicích materiálech. U rodinných domů o 20 až 30 procent, snižuje se i u bytových domů. Od ledna do září zdražily navíc cihly na českém trhu o 22 procent. A příští rok ceny dál porostou, řekl ČTK generální ředitel firmy Kamil Jeřábek. Čeká, že příští rok ještě víc klesne poptávka po stavebninách na bytové domy: developeři podle něj nezahajují tolik nových staveb jako dřív.