Komatsu potřebuju bagr

V Jihlavě začala stavba části jihovýchodního obchvatu za víc než půl miliardy Kč

Jihlava 1. prosince (ČTK) - V Jihlavě dnes konsorcium firem začalo pracovat na stavbě první části jihovýchodního obchvatu města, která bude stát 575 milionů korun. Nová silnice se šesti mosty propojí výpadové trasy ve směru na Znojmo a Třebíč, hotová má být ke konci roku 2024. Kraj má na obchvat slíbenou evropskou dotaci, termín pro její čerpání ale končí s příštím rokem. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) řekl, že je šance dostat zbývající díl slíbených peněz v novém dotačním programovém období.

"Ten obchvat je dlouho očekávaný, dlouho plánovaný. Myslím si, že až bude kompletně hotov, že se Jihlavě jako krajskému městu velmi uleví, a to nejen v tranzitní dopravě," uvedl hejtman. Předpokládá, že novou komunikaci budou používat i Jihlavané.

Dotaci ve výši 307 milionů korun má kraj z programu IROP. Termín pro čerpání se zkrátil kvůli průtahům při výběru dodavatele stavby způsobeným námitkami účastníků. Hejtman dnes podotkl, že touto dobou se podle původních předpokladů už měl obchvat otevírat. Stavební firmy kraj vybral až napotřetí, smlouvu o dílo uzavřel minulý měsíc s konsorciem MI Roads, IMOS Brno a BES.

"Kapacity trochu posílíme, abychom byli schopní toho v roce 2023 udělat co nejvíc," řekl novinářům Jiří Salava, oblastní ředitel firmy MI Roads, s ohledem na termín pro čerpání dotace. Práce v trase obchvatu začnou skrývkami půdy, uskuteční se také záchranný archeologický průzkum. Zemní práce budou podle ředitele rozsáhlé, odtěžit bude celkem potřeba asi 150.000 metrů krychlových zeminy. Přerušení stavby v zimě by podle Salavy mohlo způsobit sněžení.

Nová část silnice měřící 2,4 kilometru bude připojená na nynější trasy okružními křižovatkami. Do jedné bude ústit ulice Znojemská i hlavní trasa 38, která vede kolem města. Při stavbách křižovatek budou podle Salavy uzavírky. Stavbaři by je chtěli udělat příští rok, práce u výpadovky na Znojmo ale budou záviset na tom, kdy tam energetici přeloží vedení vysokého napětí.

Původně chtěl kraj postavit najednou celý jihovýchodní obchvat Jihlavy měřící 5,5 kilometru. Dodavatele vybralo minulé vedení Vysočiny v září 2020. Kvůli průtahům ve výběrovém řízení kraj později stavbu rozdělil na dvě části. Další část obchvatu, která se zatím nestaví, bude podle kraje potřeba kvůli přepravě velkých komponent pro nový blok Jaderné elektrárny Dukovany. Firma ČEZ předpokládá, že by tento blok měl být postavený do roku 2036.

vst hj