Komatsu potřebu bagr

V Jihlavě se prodlužuje výběrové řízení na stavbu arény, kvůli dotazům firem

Jihlava 3. června (ČTK) - Výběrové řízení na stavbu víceúčelové arény v Jihlavě s předpokládanou hodnotou okolo 1,3 miliardy korun se protahuje. Podle radnice je to způsobené tím, že se firmy ptají na podrobnosti projektu. Termín pro doručení nabídek prodloužilo město několikrát. Aktuálně mohou zájemci podávat nabídky nebo žádost o účast do 29. června. Vyplývá to z údajů na webu města a ve věstníku veřejných zakázek. Na stavbu slíbil přispět kraj, Jihlava očekává také dotaci na stavbu arény od Národní sportovní agentury.

Dotazy na projekt přichází od stavebních firem podle radnice každé dva nebo tři dny. "Firmy se ptají na podrobnosti k projektu, který je složitý. A dokud se budou oprávněně ptát, musíme jim ze zákona odpovídat nebo upřesňovat," uvedl jihlavský radní David Beke (ODS), který je manažerem výstavby Horácké multifunkční arény.

Nová aréna by vedle hokeje a dalších sportovních utkání umožnila pořádání kulturních akcí. Stát má na místě zimního stadionu, jehož demolici zakázka také zahrnuje. Přípravy projektu ztížila koronavirová epidemie a kvůli válce na Ukrajině se problémy prohloubily. Mimo jiné zdražil stavební materiál. "Válka má dopad například i na pracovní sílu. Muži, kteří by mohli stavět, jsou na Ukrajině a brání svou zem. Navíc řada základních komodit pochází z Ukrajiny jako například železná ruda," uvedl radní. Firmy musí tyto vlivy promítnout do svých nabídek. "Pravděpodobně tak budou muset cenu oproti základní soutěžené významným způsobem navýšit," uvedl Beke.

Pokud by podle něj byly cenové nabídky vyšší než částka, kterou má město na arénu k dispozici, muselo by se v létě sejít mimořádné zastupitelstvo, aby rozhodlo o dalších krocích.

Výběrové řízení na stavbu arény zahájila Jihlava v půlce letošního února, šla do něj s rozpočtem 1,3 miliardy korun. Po skončení výběru předá podklady Národní sportovní agentuře, od které očekává dotaci 300 milionů Kč. Jihlavští zastupitelé schválili na stavbu arény úvěr do 600 milionů a Kraj Vysočina na ni slíbil dát půl miliardy korun.