Mercedes

V Jihlavě potřebuje střecha kostela sv. Jana Křtitele opravy za 3,5 milionu

Jihlava 29. prosince (ČTK) - Střecha kostela svatého Jana Křtitele na Jánském kopečku v Jihlavě potřebuje opravy asi za 3,5 milionu korun. Část krovu je napadená dřevomorkou, vyměnit je potřeba šindele a rekonstruovat klempířské prvky, především okapy a svody dešťové vody. Na webu města to uvedla vedoucí oddělení památkové péče Dana Závodská. Kostel je v místě nejstaršího jihlavského osídlení. O dotace na jeho opravy bude žádat římskokatolická farnost při kostele svatého Jakuba, která památku spravuje.

"Nabízí se Havarijní program Ministerstva kultury ČR a mimořádný příspěvek statutárního města Jihlavy," uvedla Závodská. Pokud budou žádosti o dotace úspěšné, měly by podle ní práce na opravě kostelní střechy začít už příští rok zjara.

Jednolodní kostel svatého Jana Křtitele z přelomu 12. a 13. století stojí na románských základech. Byl založený na levém břehu řeky, při brodu na Haberské stezce. Stezka byla jednou z hlavních středověkých obchodních cest spojujících Čechy a Moravu. Kostel prošel v roce 1695 raně barokní úpravou.

Farnost při kostele svatého Jakuba v Jihlavě má v péči víc kostelů. U bývalého jezuitského kostela svatého Ignáce na Masarykově náměstí začali stavbaři letos na jaře opravovat střechu, krov a průčelí. Tyto práce skoro za 30 milionů korun jsou dotované z takzvaných norských fondů, dokončené by měly být příští rok na podzim. Farnost na ně pořádá také sbírku. Zástupci farnosti při příležitosti zahájení oprav uvedli, že by se v tomto kostele mělo po opravách konat víc kulturních akcí i výstavy.

Raně barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly vystavěl italský stavitel Jacopo Brascho v letech 1683 až 1689.