Cime 2 kvartál 2024

V Hrádku nad Nisou začala výstavba domu pro seniory za čtvrt miliardy

Hrádek nad Nisou (Liberecko) 17. října (ČTK) - V příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku začala výstavba domu pro seniory za čtvrt miliardy korun. Jde o projekt města, domov se 40 lůžky by měla vybraná stavební firma postavit do konce příštího roku. ČTK to řekl starosta města se 7770 obyvateli Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj).

Výstavbu domova v Oldřichovské ulici chce radnice z větší části zaplatit z evropských dotací. Z programu React EU by mělo město dostat podle starosty 54 milionů korun a o dalších 140 milionů korun má zažádáno z operačního programu životní prostředí. "Věřím, že máme velkou šanci dotaci získat," řekl Horinka. Podle něj půjde o budovu v takzvaně pasivně plusovém standardu. "To znamená s fotovoltaikou, tepelným čerpadlem a bez nároků na elektrickou energii a plyn, který se tam ani nepřivádí," dodal starosta.

V příhraničním městě zatím žádné takové sociální zařízení není, jen dva domy s pečovatelskou službou. Kapacita domova seniorů bude 40 lůžek, z toho jedno oddělení bude určené pro lidi postižené demencí nebo Alzheimerovou chorobou.