Komatsu potřebu bagr

V Hořátvi na Nymbursku lidé v referendu odmítli těžbu štěrkopísku

Hořátev (Nymbursko) (ČTK) - Lidé v Hořátvi na Nymbursku dnes v referendu odmítli těžbu štěrkopísku v obci. Z 616 obyvatel obce, kteří mají volební právo, přišlo odevzdat hlas 368 lidí, to je 59,74 procenta. Proti těžbě se vyslovilo 300 zúčastněných, jeden člověk se zdržel. Pro zastupitelstvo je hlasování závazné, řekl ČTK starosta obce Martin Richter (Společně pro vás)

Zájem o těžbu v obci vyjádřila již dříve společnost Cemex. Obec vlastní zhruba třetinu území, na kterém chtěla těžit. Dobu těžby firma odhadovala na 20 až 24 let. Lidé dnes odpovídali na otázku: "Chtějí občané Hořátve na svém katastrálním území těžbu písku?".

Richter výsledek referenda uvítal. "Jsem rád, že místní referendum přilákalo naše občany a vyjádřili v dané otázce svůj názor. V daný okamžik souhlasím s názorem většiny občanů, kteří přišli vyplnit hlasovací lístek," řekl ČTK po zveřejnění výsledků. Už dříve uvedl, že lidé se obávali hlavně hluku, prachu a přetížení silnic.

Zastupitelé podle starosty nyní projekt, o kterém začalo před lety jednat bývalé vedení obce, zastaví. "Doručíme jen oficiální oznámení firmě Cemex," uvedl Richter. Obavy z plánovaného záměru už dříve vyjádřili také zástupci blízkých obcí Písková Lhota a Kostelní Lhota.

Společnost chtěla vybudovat tři těžební jezera s celkovou plochou 31 hektarů, ročně měla vytěžit 120.000 až 150.000 tun štěrkopísku.

Podle nedávné studie České geologické služby (ČGS) vytvořené ve spolupráci s Těžební unií a Sdružením pro výstavbu silnic a dálnic je v Česku 155 aktivně činných pískoven. Podle ČGS do deseti let většina pískoven kvůli dotěžení skončí. Písek se stejně jako například stavební kámen využívá zejména při výstavbě dopravní infrastruktury.