Komatsu potřebuju bagr

V hodonínské nemocnici začala stavba pavilonu zobrazovacích metod za 181 milionů

Hodonín (ČTK) - V Nemocnici Hodonín začala dnes položením základního kamene stavba pavilonu zobrazovacích metod za 181 milionů korun. V provozu by měl být v červnu příštího roku. V pavilonu bude magnetická rezonance, která dosud v Hodoníně chyběla. V tiskové zprávě to uvedl ředitel nemocnice Jiří Koliba. Pacienti tak podle něj nebudou muset jezdit za vyšetřením do Brna, což mnohdy prodlužovalo čekací dobu. Další výhodou je umístění zobrazovacích metod na jednom místě. Objekt bude přímo napojený na plánovaný urgentní příjem.

Investice je jednou z největších dosavadních staveb v areálu nemocnice. "Jedná se skutečně o stěžejní investici pro letošní a příští rok, jejíž přípravy trvaly několik let," uvedl Koliba. Kromě nové magnetické rezonance považuje za další bonus, že budova bude navazovat na ambulantní trakt. "Pro komfort pacientů bude zřízeno místo centrálního příjmu, tedy recepce s čekárnou. Umístění současných ambulancí zobrazovacích metod bude po dokončení areálu na jednom místě," řekl Koliba.

Instalace magnetické rezonance by měla být hotová letos v prosinci, s kolaudací celého pavilonu se počítá příští rok v dubnu, v červnu by měl začít sloužit. "Musíme udržet kvalitní péči v regionech. Pořízením magnetické rezonance se pacientům ze spádové oblasti výrazně zlepší dostupnost šetrnější a modernější diagnostiky. Nebudou muset jezdit do vzdálených zdravotnických zařízení jako dosud. Urychlí to jejich léčbu," uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle jeho náměstka pro zdravotnictví Jiřího Nantla (ODS) jsou moderní diagnostické metody důležité pro chod nemocnice a poskytování kvalitní péče.

Objekt bude mít čekárnu, zázemí pro personál i pacienty, recepci, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu a pracoviště magnetické rezonance i CT s příslušenstvím. V suterénu budou podle náměstka ředitele nemocnice Milana Pospíšila skladové a technické zázemí lékárny, prostory pro spisovnu a uložení zdravotnické dokumentace a technické provozy. Vedle stavby se letos počítá i s obměnou přístrojového vybavení s náklady kolem 150 milionů korun.

Náklady na pavilon ve výši téměř 181 milionů pokryje částečně kraj jako zřizovatel 80 miliony, 30 milionů bude úvěr a zbytek zaplatí nemocnice z vlastních zdrojů. Magnetickou rezonanci nemocnice pořídí z prostředků Evropské unie.

Další připravovanou stavbou z peněz Evropské unie bude nový urgentní příjem. "Na přípravu kraj schválil prostředky ve výši přibližně čtyř milionů korun. Jsou určené na zpracování studie a projektovou dokumentaci," doplnil radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

Jihomoravský kraj zřizuje devět nemocnic. Kromě Hodonína v Kyjově, Vyškově, Znojmě, Břeclavi, Ivančicích, Letovicích, Tišnově a Hustopečích