Komatsu potřebu bagr

V Hodoníně-Pánově mají měsíc po tornádu všechny poškozené domy novou střechu

Hodonín 21. července (ČTK) - Novou střechu mají všechny domy, které před měsícem poškodilo tornádo a bouře v hodonínské části Pánov. ČTK to dnes řekl místostarosta Hodonína Petr Buráň. Čekají je ale další opravy. Podle místostarosty bylo zasaženo asi 20 nemovitostí, šest muselo jít k zemi. V Hodoníně je poškozeno dalších asi 100 nemovitostí, mezi nimi domov seniorů, základní škola, atletický stadion nebo sportovní hala. Buráň uvedl, že lidé se měsíc nezastavili, což je velký nápor nejen fyzický, ale také psychický. Hodonín má zhruba 25.000 obyvatel a roční rozpočet kolem 750 milionů.

V sobotu to bude měsíc, kdy se Hodonínskem a Břeclavskem prohnala bouře s kroupami a tornádem o rychlosti zhruba 300 kilometrů, které za sebou zanechaly šest mrtvých a 1200 poničených domů. Mezi pěti nejzasaženějšími obcemi byl i Hodonín, a to především v části Pánov. "Celkem to zasáhlo asi 120 nemovitostí, z toho na Pánově 20. Demolic bylo na Pánově šest, v Hodoníně pak jeden rodinný dům nebo dílna střední školy. Na atletickém stadionu bylo potřeba zbourat nářaďovnu a jednu tribunu," vyjmenoval Buráň.

Velké poškození přesahující odhadem čtvrt miliardy nastalo podle něj u domova seniorů S-centrum, které zřizuje kraj. "Dá se ale opravit. Na našem majetku je největší škoda na Základní škole U Červených domů, která půjde do desítek milionů. Už je ale nasmlouvaná firma, která to má dát do pořádku tak, aby mohly děti 1. září do školy," řekl Buráň.

Zničený je také útulek pro psy, kde muselo k zemi několik budov. Psi jsou v jiných útulcích. Podle Buráně na městském majetku vznikla škoda kolem 150 milionů korun, pokrýt by ji mělo pojištění. "Máme ještě zřízený transparentní účet, kde je asi 50 milionů. Postupně vyplácíme peníze lidem. Měsíc se nezastavilo, je to nápor na psychiku i velké fyzické vypětí. Lidé jsou unavení, na druhou stranu se ukázala obrovská vlna solidarity. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří pomohli," řekl místostarosta.

Ničivá bouře se krajem prohnala poslední červnový čtvrtek. Nejzasaženějšími obcemi byly kromě Hodonína Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice.