husqvarna

V Habřině na Hradecku bude s volbami referendum k obnově areálu na Chloumku

Habřina (Hradecko) 4. ledna (ČTK) - V obci Habřina na Hradecku se v termínu prezidentských voleb 13. a 14. ledna uskuteční místní referendum k projektu obnovy areálu kostela na vrchu Chloumek a související výstavby víceúčelového objektu, takzvaného rondelu. Hlasy v referendu mohou lidé po oba dva dny odevzdat ve volební místnosti v budově obecního úřadu, kde budou k dispozici hlasovací lístky. Informovali o tom na webu zástupci obce. Památkově chráněný římskokatolický poutní kostel svatého Václava je vzdálen z centra Habřiny asi 1,5 kilometru.

Obyvatelé Habřiny se v referendu mohou vyslovit, jestli souhlasí s tím, aby zastupitelstvo obce podniklo veškeré nezbytné kroky včetně udělení nutných souhlasů k tomu, aby se projekt uskutečnil, uvedl úřad. Hybatelem projektu je Spolek na obnovu kostela sv. Václava na Chloumku.

Obnova areálu na dohled dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří je rozdělená na dva projekty. Jedním je rekonstrukce historických objektů a druhým je novostavba rondelu, tedy kruhového objektu zapuštěného pod úroveň povrchu. Náklady na obnovu areálu se podle původních odhadů pohybují v řádech desítek milionů korun.

Rondel by podle spolku měl sloužit především jako pietní místo, místo pro meditaci a příležitostně pro konání duchovních či společenských akcí. Vzniknout by měl v prostoru mezi areálem kostela a novodobým hřbitovem. "Tento nový prvek má prostý tvar kruhu a odkazuje tak na prehistorické kruhové rondely, kterých je v archeologických nálezech v okolní krajině velké množství," uvedl spolek.

Technické zázemí, tedy malá provozní kancelář, toalety a šatny, budou umístěné v rekonstruovaném domě hrobníka a zvonici. Po obvodu krytého ochozu je navržena galerie, v případě nepříznivého počasí bude možné atrium zastřešit lehkou konstrukcí. Veškeré prostory budou bezbariérově přístupné, uvedl spolek.

Podle autorů projektu podzemní rondel odkazuje také na legendu z přelomu 11. a 12. století, kdy se nedaleko konala bitva a jeden zraněný šlechtic na útěku před pronásledovateli našel úkryt na Chloumku v jezevčí noře. Svatému Václavu měl učinit slib, že když to přežije, postaví na jeho počest kapli.

Areál na Chloumku byl podle spolku v minulosti součástí duchovního a společenského života a historie místních obyvatel, konaly se tam bohoslužby, svatováclavské poutě. Za minulého režimu byl význam místa potlačován.