Komatsu potřebu bagr

V H. Brodě by mohl být nový obchvat otevřený koncem roku 2023, podle plánu

Havlíčkův Brod 10. října (ČTK) - V Havlíčkově Brodě by mohl být budovaný jihovýchodní silniční obchvat zprovozněný ke konci příštího roku, tak, jak Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládalo před zrušením stavebního povolení na část objektů. ČTK to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Zrušením stavebního povolení Krajský soud v Brně letos v dubnu vyhověl žalobě soukromého zemědělce Miroslava Hrtúse. Ministerstvo dopravy minulý týden zamítlo odvolání a potvrdilo platnost stavebního povolení, uvedlo ŘSD na webu. Rozhodnutí nabude právní moci k 19. říjnu.

Stavbu čtyřkilometrového obchvatu ŘSD zahájilo na konci roku 2019. Nyní reviduje harmonogram stavby. "Je velká naděje, že se nám podaří dodržet ten původní harmonogram se zprovozněním na konci roku 2023," řekl Rýdl.

Práce nebyly přerušené na objektech, jichž se rozsudek netýkal. Jinde stavbaři podle zářijových informací ŘSD prováděli konzervaci rozestavěných částí podle rozhodnutí příslušného úřadu.

"Je to samozřejmě vynikající zpráva, nejen pro obyvatele Havlíčkova Brodu, ale pro všechny motoristy, kteří Havlíčkovým Brodem projíždějí, že se bude pokračovat," řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) k rozhodnutí ministerstva dopravy.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova staví sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr, které zakázku získalo za cenu 1,6 miliardy korun bez DPH. Nová část silnice s mosty bude měřit 4,1 kilometru. Propojí výpadovku I/34 na Žďár nad Sázavou a Pardubice se silnicí I/38 směřující na Jihlavu. Centru města s 22.800 obyvateli by měla ulevit od části tranzitní dopravy.