Komatsu potřebu bagr

V Dukovanech skončily návštěvy uchazečů o stavbu nového jaderného bloku

Praha 24. června (ČTK) - V Jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila návštěva posledního z celkem tří uchazečů o stavbu nového jaderného bloku dukovanské elektrárny. Zástupci americké společnosti Westinghouse, francouzské EdF a korejské KHNP se v minulých týdnech seznámili s připravovaným staveništěm a získali potřebné informace k podání nabídky. Na twitteru to dnes uvedl člen představenstva energetické společnosti ČEZ Tomáš Pleskač.

Tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech zahájil ČEZ letos 17. března. Dostal souhlas od ministerstva průmyslu a obchodu. Blok by měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl již dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

"Tendr pokračuje podle schváleného harmonogramu. Všechny tři firmy potvrdily záměr podat úvodní nabídky do 30. listopadu. Po jejich podrobném vyhodnocení nás čeká intenzivní diskuse s uchazeči, finální nabídky očekáváme do konce roku 2023," napsal dnes Pleskač.

Začít stavět se má blok v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Síkela při zahájení tendru uvedl, že účast českých podniků na stavbě reaktoru může dosáhnout až 65 procent, což znamená pro české firmy zakázky za vyšší desítky miliard korun.

První nabídky od tří uchazečů dostane ČEZ do konce letošního listopadu. ČEZ poté bude s uchazeči jednat a dostane druhé, vylepšené nabídky. S konečným pořadím uchazečů předstoupí ČEZ před stát v prosinci 2023. Smlouva má být podepsána do konce roku 2024.

Součástí nabídek bude také možná nezávazná opce na stavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín a šestého bloku v Dukovanech. Zástupci vlády i ČEZ si stojí za tím, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.