Cime 2 kvartál 2024

V Dubí vznikne plocha pro stavbu 90 rodinných domů

Dubí (Teplicko) 15. března (ČTK) - V Dubí na Teplicku vznikne plocha pro stavbu devadesáti rodinných domů. Louku na parcely má v plánu proměnit investor, jenž chce s budováním sítí a cest začít ještě letos. Vyplývá to ze zveřejněného záměru. Starosta Petr Pípal (Severočeši) ČTK řekl, že zájem o bydlení ve městě roste, na rozvoj je radnice připravena, jediným problémem je chybějící kapacita v základních školách.

Dubí schválilo v roce 2008 nový územní plán. Zastavitelné území se rozšířilo o více než 200 hektarů. "Město vzniklo sloučením několika částí. Mezi těmito původně samostatnými obcemi byly louky a volné prostory. Nyní se tak rozrůstá dovnitř, v intravilánu se přiměřeně zaplní volné plochy," uvedl starosta. "V minulých letech vzniklo pět lokalit, kde je zhruba 150 parcel, a plánuje se stavba tří bytových domů, kde bude asi 70 bytových jednotek," řekl Pípal.

Nová výstavba je v souladu s územním plánem a zahrnuta je do zastavitelného území. Stavět se bude v části Drahůnky. Se zahájením realizace se počítá v roce 2021 nebo 2022 podle povolovacího řízení, doba výstavby inženýrských sítí a komunikací je zhruba rok. "Nás těší, že o Dubí začal být zájem, že se z velké části smazala ošklivá nálepka, kterou město mělo," uvedl starosta města spojovaného v 90. letech minulého století hlavně s prostitucí.

Město má územní studie i pro jednotlivé lokality. Investoři se jimi musí řídit, jasně daná je například základní uliční síť, osazení veřejného osvětlení a podobně. "Reálný počet obyvatel je vyšší než v minulosti, nicméně přihlášených obyvatel je zatím stále stejně," poznamenal Pípal.

Dostatečná kapacita je ve čtyřech mateřských školách. "Zapotřebí je ale postavit novou základní školu. Byly tu původně tři, v roce 2003 se jedna zrušila. Dneska máme kapacitu 540 žáků, dvě školy ale navštěvuje 770 dětí," uvedl Pípal. Školy učí v jedenácti budovách, zvlášť jsou jednotlivé stupně, tělocvičny, družiny. "Máme šestihektarový pozemek, ale chybí peníze. Náklady jsou zhruba 650 milionů korun, náš roční rozpočet je přitom 130 milionů korun," řekl starosta.