husqvarna

V Dolních Břežanech vznikne inovační centrum, pomůže malým a středním podnikům

Dolní Břežany (u Prahy ) 4. srpna (ČTK) - V Dolních Břežanech vznikne inovační centrum, pomůže malým a středním podnikům i státní správě. Nové technologie si v něm instituce budou moci nejdříve vyzkoušet, aby prověřily, jejich funkčnost a přínos. Stavba začala oficiálně dnes, centrum by mělo být hotové za rok. Centrum nazvané Brain 4 Industry bude fungovat pod vedením Fyzikálního ústavu Akademie věd. Pracovat by zde mělo přibližně 30 lidí, řekli dnes ČTK ředitel Fyzikálního ústavu Akademie Věd ČR Michael Prouza a vedoucí Sekce optiky Alexandr Dejneka.

Investice do projektu dosáhne zhruba 100 milionů korun, z toho 75 milionů korun bude z evropských dotací. Jeho cílem je spolupráce akademické i soukromé sféry, ze které získají všechny zúčastněné strany. Vědci mohou podle Prouzy například pomáhat firmám optimalizovat výrobní procesy, přinášet zajímavé nápady a podobně. "A to inovační centrum by mělo být prostředkem, jak to dělat efektivně, jak to dělat dobře a jak firmám umožnit, aby ten práh k tomu, aby si o nějakou takovou pomoc řekly, byl položen opravdu nízko," dodal ředitel Fyzikálního ústavu Akademie Věd. Konsorcium Brain 4 Industry je zařazené do sítě evropských center pro digitální inovace (EDIH).

Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová dnes zdůraznila roli znalostní ekonomiky pro ČR. "Znalostní ekonomika bez dobrého výzkumu nejde. Začíná to všechno základním výzkumem, pak to jde po raně aplikovaný výzkum, průmyslový výzkum až k aplikacím a inovacím. Celý tento řetězec se nedá rozpojit," uvedla Zažímalová. Podle ní je třeba být aktivní i na rozhraní mezi firmami a výzkumnou sférou.

V Dolních Břežanech fungují též další špičková vědecká pracoviště, jako jsou laserové centrum HiLASE a superlaser ELI Beamlines.