V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS
Dobříš (Příbramsko) 19. prosince (ČTK) - V Dobříši na Příbramsku se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města. Potvrdil to Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl kasační stížnost radnice proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze. Usnesení krajského soudu dalo už dříve za pravdu navrhovatelům plebiscitu v jejich sporu s městem. První místní referendum v Dobříší se bude konat 13. a 14. ledna souběžně z prezidentskými volbami, informovali dnes ČTK Denisa Havlíčková z radnice a spolupracovník přípravného výboru Jaromír Bláha.
Impulsem k návrhu referenda byla diskuse o zástavbě v oblasti Brodce. Lidé se mají podle zmocněnkyně přípravného výboru Heleny Kahounové vyjádřit k tomu, zda by městské pozemky v Brodcích měly zůstat nezastavitelné. Zároveň bude referendum zjišťovat, zda mají být zachována a zpřesněna pravidla etapizace v územním plánu, tedy aby se na dalších místech začalo stavět až poté, co bude zastavěno 85 procent plochy rozestavěných lokalit. Vyslovit by se lidé měli i k tomu, zda se má město rozvíjet do okolní krajiny na úkor zemědělské půdy, zeleně či lesů.
"Teď už je na nás všech, jakou budoucnost našemu městu zvolíme. Je tu kolem Prahy veliká poptávka po stavebních parcelách, ale infrastruktura není na rychlý nárůst počtu obyvatel připravena a zastavovat okolní louky pole a lesy by bylo také na úkor kvality života a krajiny," uvedla Kahounová.
Zastupitelé v minulosti návrh na vyhlášení referenda neschválili, navrhovatelé se ale obrátili na soud. Starosta Pavel Svoboda (za ODS a nezávislí) míní, že tyto záležitosti řeší územní plán, a navržené otázky označil za nedostatečně srozumitelné.
Radnice poukazuje na to, že Brodce se pro řadu obyvatel staly místem každodenních procházek a příjemné rekreace. Mnozí majitelé pozemků tam však už řadu let plánují vybudovat své domovy. Město, které je také vlastníkem některých pozemků, přes 20 let řeší, zda se tam stavět začne či nikoli.
"Současná situace nás ve vedení města nijak netěší. Snažili jsme se najít řešení, které bude pro všechny strany přijatelným kompromisem. Tedy aby na většině pozemků města vznikla veřejně přístupná zeleň, dětské hřiště a komunitní zahrada. Zároveň aby budoucí výstavba rodinných domů na pozemcích soukromých vlastníků dostala přesnější pravidla," uvedl starosta. Dodal, že chápe obě strany, ale nelze upřednostňovat názor obyvatel města před nároky vlastníků stavebních pozemků, kteří jsou navíc v řadě případů také občany Dobříše.