V dalších měsících budou v ČR otevřena další dvě outletová centra

Praha 13. května (ČTK) - V Česku se chystá otevření dalších dvou outletových center, jejich počet se tak zvýší na čtyři. Kromě Prague The Style Outlets u pražského letiště, který se otevře zákazníkům příští týden, ma být otevřeno centrum Outlet Arena Moravia v Ostravě. Ještě nedávno plánovaný projekt Bohemia Village v Plzeňském kraji nakonec zřejmě uskutečněn nebude. Vyplývá to z údajů společnosti Cushman & Wakefield. Outletová centra nabízejí značkové oblečení, boty či módní doplňky ze starších či dobíhajících módních kolekcí.

V ČR budou po otevření Prague The Style Outlets fungovat tři outletová centra - ještě Freeport Designer Outlet v Hatích u Znojma a Fashion Arena v Praze. Jejich celková rozloha bude 67.600 m2. Do roku 2020 by se mělo otevřít dalších 26.300 m2 ve dvou centrech v Praze a Ostravě. V hlavním městě půjde o druhou fázi rozšíření Prague The Style Outlets.

"Český outletový trh bude po otevření nového centra v Praze již téměř saturovaný, protože funguje trochu jinak než u klasických nákupních center. Lidé jsou sem pro zboží za výhodné ceny ochotni dojíždět z větších vzdáleností, takže musíme počítat se spádovostí až do dvou hodin. V úvahu je tedy třeba brát také blízkost outletových center v sousedním Německu a Rakousku," uvedl partner v oddělení pronájmu maloobchodních prostor společnosti Cushman & Wakefield Jan Voslář.

V centrech převažují značky oblečení a obuvi, které tvoří 58 procent nabídky, následuje sportovní vybavení (19 pct) a potřeby pro domácnost (5 pct). Ve srovnání s outlety v sousedních zemích se ty české liší v nabídce. "Zatímco v tuzemsku převažují značky zaměřené na většinového zákazníka a luxusních značek je zastoupeno relativně málo, v zahraničí je větší procento prémiových a luxusních značek. I to se však postupně mění," dodal Voslář.

Polovinu zákazníků centra Freeport v Hatích tvoří Češi, 46 procent rakouští návštěvníci. "V posledních sedmi letech zaznamenáváme vyrovnaný růst tržeb i návštěvnosti centra, každoročně v průměru kolem deseti procent. Také loňský rok jsme uzavřeli desetiprocentním meziročním nárůstem tržeb a návštěvnost se zvýšila o osm procent," uvedl ředitel centra Jan Procházka.

Loni Freeport otevřel šest nových obchodů, tři značky se přestěhovaly do větších prostor a další tři obchody prošly rekonstrukcí. Otevřena byla kavárny Starbucks a provozovna Burger King. Investice dosáhly 40 milionů korun.

Prague The Style Outlets u pražského letiště se otevře 18. května. Mezi značkami, které nabídne, budou Adidas, Benetton, Bogner, Frankie Morello, Geox, Hamleys, Karl Lagerfeld, Marina Militare, Nike, Palmers, Pepe Jeans, Trussardi nebo Versace Jeans. V první fázi bude mít téměř 20.000 metrů čtverečních, 100 obchodů a 2400 parkovacích míst. V plánu je zvýšení celkových prostor na 30.000 m2 a počtu prodejen na 180.

Outlet Arena Moravia v Ostravě, který má být otevřen na přelomu let 2018/2019, bude mít 100 obchodů na ploše 17.000 m2.