V ČR za čtvrtletí dokončených 307.000 metrů čtverečních skladů je dosud nejvíc
Praha 28. dubna (ČTK) - Stavbaři v Česku v letošním prvním čtvrtletí dokončili ve 20 průmyslových parcích 307.000 metrů čtverečních skladových ploch, což je dosud nejvíc. Meziročně je to nárůst o 309 procent. Nabídka českých moderních industriálních ploch tak převýšila 9,9 milionu metrů čtverečních, dalších více než 1,1 milionu metrů bylo ke konci čtvrtletí ve výstavbě. Skladů bez nájemce zůstává málo, nájemné roste. ČTK o tom dnes informovalo Industrial Research Forum (IRF), jehož členy jsou realitní poradenské společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield a JLL.
"Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v ČR téměř dosáhla hranice deset milionů čtverečních metrů. Vzhledem k množství rozestavěných projektů může do roka překonat 11 milionů," uvedlo IRF. Proti předchozímu čtvrtletí plocha dokončených skladů od ledna do konce března vzrostla dvojnásobně. "Podobné nebo i vyšší objemy dokončených projektů se očekávají i v následujících čtyřech čtvrtletích, ačkoliv jakékoliv predikce jsou obtížné zvláště v současné době nedostatku stavebních materiálů a příslušné pracovní síly," dodalo IRF.
Největší dokončenou průmyslovou halou byla v prvním čtvrtletí budova s plochou 42.300 metrů čtverečních v industriálním Contera Parku Ostrava D1. Následuje hala s plochou 34.300 metrů čtverečních v CTParku Cheb pro logistickou společnost DHL a výrobce jízdních kol Cube Bikes, třetí byla hala s plochou 25.400 metrů čtverečních v CTParku Bor.
Celkem 1,13 milionu metrů čtverečních rozestavěných skladových a výrobních prostor je meziročně víc než dvojnásobek. Staví se hlavně na Moravě, 23 procent z ploch ve výstavbě je v Olomouckém, 14 procent v Moravskoslezském a 13 procent v Jihomoravském kraji. "Podíl industriálních prostor ve spekulativní výstavbě (bez předem zajištěného nájemce) v prvním čtvrtletí 2022 mírně vzrostl na 25 procent," uvedlo IRF.
Firmy v prvním čtvrtletí poptávaly v nových smlouvách 384.100 metrů čtverečních ploch, což je pokles o 15 procent proti rekordnímu předchozímu čtvrtletí, ale zároveň meziroční nárůst o 28 procent. Největší podíl 42 procent měly na poptávce společnosti zabývající se logistikou, na výrobní firmy připadalo 37 procent.
Neobsazenost skladů po téměř dvou letech poklesu mírně vzrostla, bez nájemce je ale i tak jen 1,8 procenta skladů proti 1,3 procenta v předchozím čtvrtletí. V Praze a nejbližším okolí nájemce nemělo jen necelé procento ploch. "Celkově je na trhu v současné době pouze 175.300 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování," uvedlo IRF. Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí opět vzrostlo na 6,40 eura (zhruba 157 Kč) za metr čtvereční měsíčně.