Komatsu potřebu bagr

V ČR se začínají stavět projekty, které kombinují kanceláře, obchody i bydlení

Praha (ČTK) - V Česku se začínají stavět takzvané mixed-use projekty. Kombinují v sobě kanceláře, obchody, bydlení a sociální a rekreační prostory. Mezi takové projekty patří například pražský Slovanský dům, plánovaná přestavba pražského paláce Savarin nebo brněnského Dornychu. Podle poradenské investiční společnosti Colliers je ale Česká republika s výstavbou těchto komplexů oproti zahraničí pozadu. Důvodem je podle ní dlouhý proces povolování staveb. Colliers to uvedla v tiskové zprávě.

"Pro nájemce kanceláří je atraktivní nabídnout svým zaměstnancům veškerou vybavenost v blízkosti pracoviště, pro obchody a gastronomii je zase výhodou koncentrace potenciálních zákazníků na jednom místě. Když se k tomu přidá navíc i kultura a bydlení, je to pro uživatele ideální kombinace," řekl analytik Colliers Josef Stanko. V ČR se podle něj staví pouze zlomek mixed-use komplexů oproti zbytku Evropy. "Například v sousedním Polsku v tuto chvíli evidujeme více než 60 mixed-use komplexů v různých fázích," dodal analytik.

Díky své funkcionalitě představují komplexy se smíšeným využitím ideální součást takzvaných patnáctiminutových měst, uvedla Colliers. Hlavní myšlenkou tohoto trendu je podle ní nabídnout obyvatelům práci a nezbytné služby, jako je například zdravotní péče, vzdělávání, nákupy, gastronomie i zábava, v dosahu 15 minut chůze nebo jízdy na kole od místa bydliště. Koncept vznikl v roce 2016 a jeho autorem je francouzsko-kolumbijský univerzitní profesor na pařížském Institutu podnikového řízení Carlos Moreno.

Podobné projekty lze najít například v nizozemském Utrechtu, kde by každý obyvatel měl mít veškeré nutné služby v dosahu čtvrthodiny. Plány na obdobnou přeměnu měst mají ale také v USA, Číně nebo Izraeli.

Colliers je společností poskytující služby a správu investic. Působí v 62 zemích a zaměstnává 17.000 zaměstnanců. Na trhu je přes 27 let a minulý rok měla příjmy 4,1 miliardy dolarů.