husqvarna

V ČR od začátku roku začala stavba téměř 20.000 bytů, meziročně víc

Praha 7. července (ČTK) - V Česku do konce května začala výstavba 19.712 nových bytů, podle analytika o pětinu víc. V květnu začala stavba 5309 nových bytů, meziročně je to 24,1 procenta více a nejvíce od roku 2006. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petry Cuřínové je nárůst počtu nově zahájených bytů spojen hlavně s výstavbou bytových domů. Počet dokončených bytů v květnu meziročně vzrostl o 3,1 procenta na 2882 bytů.Celkem bylo od začátku roku v Česku dokončeno přes 15.000 nových bytů.

"Od začátku roku se začalo v ČR stavět téměř 20.000 bytů, což bylo o 20 procent více než ve stejném období loňského roku. Expanzi bytové výstavby letos zažívá Praha, střední Čechy, rovněž jihomoravský a olomoucký kraj," uvedl hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Doplnil, že v současnosti se staví staví rekordní počet nových bytů, více než 48.000. Lze podle něj očekávat, že nových bytů bude letos na trhu s největší pravděpodobností dostatek. Kvůli rostoucím úrokovým sazbám a životním nákladům bude ale vlastní bydlení pro Čechy méně dostupné, doplnil. "Je to příležitost pro investory zaměřit se více na segment nájemního bydlení, který v ČR stále není až tak rozvinutý," dodal.

Stavební úřady v květnu vydaly 8035 stavebních povolení, meziročně o 8,4 procenta méně. Podle odhadu ČSÚ dostaly povolení stavby v hodnotě 49,9 miliardy korun.

Stavební výroba v Česku roste 13. měsíc v řadě, tedy nepřetržitě od loňského května. Výkon ale v posledních měsících oslabuje. Zatímco letos v únoru stavebnictví meziročně vzrostlo o téměř 17 procent, v březnu to bylo o 8,8 procenta, v dubnu čtyři procenta a v květnu 3,3 procenta.