Cime 3 kvartal 2024

V COVID nájemné je žádostí za 1,8 mld.,schváleno bylo 763 mil.Kč

Praha 31. srpna (ČTK) - Podnikatelé z programu COVID nájemné zatím získali 762,6 milionu korun. Schváleno bylo 5652 žádostí Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod který program spadá, k dnešku eviduje 12.784 žádostí za zhruba 1,8 miliardy korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. O dotaci na komerční nájem mohou podnikatelé zasažení v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru žádat do 30. září.

Na dokončení schvalovacího procesu čeká přibližně 1500 žádostí za 223,6 milionu korun. K dopracování ministerstvo vrátilo 460 žádostí v objemu 63,1 milionu korun. Nejvíce je stále rozpracovaných žádostí. Aktuálně na 5200 za zhruba 749 milionů korun. Ministerstvo podle Filipové dosud muselo zamítnout tři žádosti v objemu 1,2 milionu korun.

Zájemci o dotaci se musejí registrovat v on-line informačním systému na webu MPO. Na program je vyčleněno pět miliard korun, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) před spuštěním programu uvedl, že očekává zájem až 150.000 podnikatelů.

Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít nebo omezit provoz. Stát jim na nájem za duben, květen a červen přispěje 50 procent. Podmínkou je, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Maximální výše podpory je deset milionů korun. Podpora se vztahuje na nájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Program nemohou využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.

K žádosti zájemci musejí doložit několik čestných prohlášení včetně dokladu o uhrazení nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce. Žadatelé musejí přiložit také potvrzení o uhrazení části nájemného aspoň ve výši požadované podpory.