Komatsu potřebu bagr

V Chýšti na Pardubicku se zřejmě uskuteční referendum kvůli prodeji pozemků

Chýšť (Pardubicko) 16. února (ČTK) - V Chýšti na Pardubicku se zřejmě uskuteční referendum kvůli prodeji obecních pozemků. Developerská firma CBRE, která o ně má zájem, na nich chce postavit skladovací či průmyslové haly. Části veřejnosti se to nelíbí. Plochy jsou v územním plánu k tomuto účelu určené, starosta ale chce, aby o prodeji rozhodli hlasováním obyvatelé.

"Nebudeme čekat ani na občany, zastupitelé obce by chtěli vyvolat obecní referendum, kde si lidé sami rozhodnou. Rozhodně bude zastupitelstvo jejich volbu akceptovat," řekl ČTK starosta Miroslav Sirůček. Podle něj by se plebiscit měl uskutečnit do několika měsíců.

Někteří lidé z Chýšti výstavbu hal za vesnicí odmítají. Cenu pozemků by podle nich měla určit soutěž. Investorem nabízená výstavba čistírny odpadních vod může přinést obci problémy, v budoucnu by se průmyslová oblast mohla bez kontroly radnice rozšiřovat a projekt by mohl mít i zdravotní rizika a zatížit vesnici hlukem a prachem, míní někteří občané. "Základním cílem je vůbec nesahat do orné půdy, je to pro nás nesmysl," řekl ČTK Jiří Havránek, který je jedním z odpůrců záměru a organizuje v obci protestní petici. Podle něj mají podobný názor i další lidé. V budoucnu by chtěl změnit územní plán, cestu k tomu by mohly otevřít podzimní komunální volby, v nichž by odpůrci výstavby mohli kandidovat.

V pátek se v Chýšti uskuteční veřejné zasedání, na němž developerská společnost CBRE představí svůj záměr. Chýšť leží poblíž dálnice D11, celková rozloha pozemků, o nichž se jedná, je 6,38 hektaru.

Podobnému odmítání výstavby průmyslových hal čelí Opatovice nad Labem. Odpůrci požadují vypsání referenda o stavbě Průmyslového parku. Vadí jim, že by měla vzniknout zóna, která od sebe oddělí sousední obce Opatovice nad Labem a Čeperku a obávají se také budoucího rozrůstání průmyslové oblasti. Starosta Pavel Kohout (STAN) uvedl, že obec ani zákonnou možnost, jak by mohla připravovanou výstavbu zastavit, ani nemá. Pozemky jsou v soukromém vlastnictví a záměr odpovídá územnímu plánu.