Komatsu potřebu bagr

V Chýšti na Pardubicku bude v červnu referendum o pozemcích

Chýšť (Pardubicko) 26. dubna (ČTK) - V Chýšti na Pardubicku se v červnu uskuteční místní referendum. Lidé budou rozhodovat o tom, jak obec naloží s pozemky, které vlastní v průmyslové zóně. Někteří obyvatelé byli před časem proti tomu, aby je koupila developerská firma CBRE, vadí jim také zábor orné půdy. Zastupitelé konání plebiscitu schválili, řekl ČTK starosta Miroslav Sirůček.

"Referendum se bude konat 25. června, což je sobota, od 09:00 do 21:00," uvedl Sirůček. Lidé budou odpovídat na otázku: Souhlasím s poskytnutím obecních pozemků pod označením Z9 a Z10 dle územního plánu obce Chýšť, katastrální území Chýšť, k výstavbě průmyslové zóny?

Developerská firma CBRE, která o má o pozemky zájem, na nich chce postavit skladovací či průmyslové haly. Plochy jsou v územním plánu z roku 2016 k tomuto účelu určené. "Hlasujeme o tom, jestli lidi vůbec chtějí, aby se něco v průmyslové zóně dělalo. Aby obec dostala svolení, že můžeme oslovit CzechInvest nebo někoho dalšího, aby nám začal hledat investory a průmyslová zóna se začala naplňovat s tím, že obec by z toho měla profit," řekl Sirůček. Chýšť leží poblíž dálnice D11, pozemky Z9 a Z10 mají dohromady 7,1 hektaru.

Územní plán pro pozemky, o které jde, také předepisuje regulativy, například maximální výška staveb je omezena na 14 metrů, po zástavbě také musí být ponecháno 30 procent ploch pro zeleň. Podle starosty by průmyslová zóna přinesla obci peníze a místním lidem možnost zaměstnání. Doprava do areálu by vedla většinou mimo obec, blíž k vesnici je ještě další pozemek.

Odpůrci průmyslové zóny referendum vítají, i když stanovenou otázku nepovažují za ideální. "Každopádně budeme situaci dál monitorovat. Náš dlouhodobý postoj se nemění, máme obavu, že jakmile se někde něco postaví, je to důvod, proč stavět dál," řekl ČTK Jiří Havránek, který je jedním z odpůrců záměru a organizoval v obci protestní petici. V budoucnu by podle něj bylo nejlepší změnit územní plán.

Zastupitelé na konání referenda vyčlenili 30.000 korun, podle starosty budou skutečné náklady zhruba poloviční. V komisi by měli mít mít zástupce i odpůrci průmyslové zóny. Pokud lidé v referendu využití pozemků pro průmyslovou zónu odmítnou, další hlasování na stejné téma by bylo možné uskutečnit až za dva roky.