husqvarna

V Česku se zrodilo nejkomplexnější středisko pro výcvik obsluh stavebních strojů. Sídlí ve Svojeticích u Prahy  

U strojnického povolání, podobně jako u většiny manuálních profesí, platí, že na trhu práce chybějí kvalifikovaní lidé. S cílem učinit tento obor atraktivnější a nabídnout zájemcům komplexní výcvikové kurzy moderního evropského střihu se zhruba před pěti lety zrodila iniciativa vedoucí ke vzniku společnosti Strojnické průkazy na klíč, s. r. o. Stojí za ní dlouholetý školitel, konzultant a propagátor strojnického řemesla Pavel Černý (zakladatel BIG-IRON-TEAM) a majitel a jednatel úspěšné stavební a dopravní firmy Miroslav Šmíd (Miroslav Šmíd, s. r. o.). Společnost letos významně rozšířila svůj strojový park určený k zaškolení obsluh a záběr lektorských činností. Vedle teoretických a praktických znalostí v ovládání a údržbě stavebních strojů se tu posádky proškolí také v používání moderních nivelačních 2D/3D systémů a dalších technologií, jako je například fotogrammetrie (počítání kubatur pomocí dronů).

Nabídky kurzů jsou průběžně aktualizovány podle současných potřeb trhu. Vedle uvedených novinek tak společnost Strojnické průkazy na klíč zařazuje do výuky například kurz s názvem Školení pro mechaniky, jenž má podle stupně pokročilosti tři úrovně. V této oblasti spolupracují Strojnické průkazy na klíč s renomovanými externisty, kteří mají podobně jako zakladatelé firmy dlouholeté zkušenosti ve svém oboru. „Vnímám, že je velmi důležité postavit se k odbornému vzdělávání komplexně. Strojník stavebních strojů nikdy neví, v jakém konkrétním oboru se v budoucnu uplatní a s jakou technikou se potká, a aby mohl odvádět špičkovou práci a být za ni královsky odměněn, potřebuje k tomu znalosti. Tedy jak fungují stroje po technické stránce, jak funguje telematika[1], k čemu slouží nivelační systémy, jak se efektivně používají a podobně,“ vysvětluje filozofii organizace Pavel Černý, jeden z jejích spoluzakladatelů a především člověk s bezmála čtyřicetiletou praxí v obsluze stavebních strojů.

Vzdělávání v tomto oboru u nás v minulosti „pokulhávalo“, zejména co se týče zázemí a připravenosti vzdělávacích institucí. Od samého počátku společnosti Strojnické průkazy na klíč byl kladen důraz na maximální propojení teorie s praxí. V areálu stavební firmy Miroslava Šmída ve Svojeticích u Prahy najdou strojníci veškeré zázemí pro jejich komplexní přípravu: od plně vybavené školicí místnosti, servisních dílen, garáží, myčky strojů, deponie až po velký školicí polygon, kde probíhá praktická výuka na strojích. Ve flotile výukových strojů nechybí minirýpadlo (SANY) s 2D nivelací, kolové rýpadlo s integrovanými nejmodernějšími 3D nivelacemi (Cat), rýpadlo-nakladač (Hidromek), pásové rýpadlo (Cat) a kolové nakladače různých značek. Po dohodě lze realizovat školení v podstatě na jakémkoli typu stavebního stroje a samozřejmě také externě – přímo na stroji zákazníka. V současné nabídce kurzů pro strojníky figuruje šest typů: základní, rozšiřovací, sloučený, speciální, vstupní a opakované školení (dle NV č. 591/2006 Sb.).

Realizační tým společnosti Strojnické průkazy na klíč je na stavebním trhu velmi aktivní a díky svým kontaktům se mu daří spolupracovat s předními dodavateli strojů a technologií. Například výuka nivelačních systémů probíhá v úzké spolupráci s odborníky ze společnosti Construction SITECH CZ, s. r. o., (oficiální dealer značky Trimble). Účastníci kurzů tak získají přístup k současným nejmodernějším technologiím a rozšířením své odbornosti zároveň zvýší svou cenu na trhu práce, která je vzhledem k uvedenému už tak značná.

Společnost Strojnické průkazy na klíč se věnuje také edukační činnosti a osvětě. V tomto směru stojí za zmínku dlouhodobá spolupráce se Střední odbornou školou Jarov v Praze 9. Studenti z různých oborů si tu mohou rozšířit vzdělání a v rámci praxe získat strojnický průkaz, díky kterému se jim následně otevírají širší možnosti na trhu práce.

„Z pohledu majitele stavební firmy vím, jak obtížné je na trhu získat kvalitní strojníky a jak odlišnou úroveň přípravy tito lidé mají. Dosavadní systém vzdělávání obsluh jsme chtěli sjednotit, doplnit a oživit našimi praktickými znalostmi a myslím, že se nám to daří,“ přidává svůj pohled Miroslav Šmíd, druhý ze spoluzakladatelů společnosti Strojnické průkazy na klíč. „Svědčí o tom nejen obsazenost našich kurzů, ale i nadšení většiny účastníků,“ dodává.

Informace o vypsaných kurzech, termínech, dostupných publikacích[2] a další činnosti najdete na webových stránkách www.strojnickeprukazynaklic.cz.

Nově se Strojnické průkazy na klíč představují také ve videu. V něm můžete vidět zázemí a rozsah prováděných činností, a udělat si tak lepší obrázek o fungování této společnosti. Video najdete pod tímto odkazem: https://youtu.be/7wjmt6ZaYwg


[1]     Vzdálený dohled nad strojem; přenos provozních dat třetím stranám.

[2]     Společnost Strojnické průkazy na klíč se věnuje rovněž nakladatelské činnosti (Provozní deníky, odborná skripta, překlady technické literatury apod.).