Mercedes

V Česku se začínají budovat menší a nenáročnější průmyslové jednotky

Praha (ČTK) - Developeři začínají v Česku s výstavbou menších průmyslových jednotek, než tomu bylo doposud. Jedná se o nemovitosti v rozměru od 300 do 800 metrů čtverečních - například sklady, výdejny e-shopu nebo autosalony. Takzvané small business units (SBU) mají menší nájem, nejsou energeticky náročné a mohou být umístěny i v centru měst, píše analýza poradenské společnosti v oblasti industriálních nájmů Prochazka and Partners. Český trh je podle firmy z většiny ovládán většími hráči, kteří zpravidla nemají zájem o pronájem jednotek menších než 2000 metrů čtverečních.

"Jedná se o jakýsi hybrid mezi retailovým a industriálním prostorem či startujícím skladem pro firmu, která má růstový potenciál a příště si pronajme větší, kvalitní sklad. Z pohledu pronajímatele se jedná o víc práce s menším výnosem, ale nájemci, které zastupujeme, si službu chválí. Podle mého názoru se jedná o důležitý krok pro rozvoj malých a středních podniků, které požadují kvalitu, prestižní lokaci a dobrou image," řekl vedoucí transakcí a poradenských služeb společnosti v oblasti industriálních nemovitostí Petr Narwa.

V přijatelné cenové relaci bylo podle skupiny Prochazka and Partners možné si pronajmout pouze starší nemovitosti horší kvality a s vyšší energetickou náročností. SBU jsou snazší na vybavení moderními technologiemi, což snižuje celkové náklady, zkvalitňuje celý provoz a zvyšuje pohodlí zaměstnanců. "Dříve bylo těžké pro malou úspěšnou firmu najít kvalitní menší prostor. Je to podobný fenomén jako coworking u kanceláří – menší firmě s kapitálem dáváte možnost ihned fungovat v exkluzivních prostorech," dodal Narwa.

Menší jednotky jsou momentálně k dispozici v Praze nebo například v přilehlé Jenči. Historicky první SBU se otevřely na brněnské Ponávce a plzeňských Borských polích.