Komatsu potřebu bagr

V Česku je nyní rozestavěno přes 131 kilometrů nových dálnic

Praha 17. prosince (ČTK) - V Česku je v současnosti rozestavěno přes 131 kilometrů nových dálnic, otevírat by se měly postupně v příštích letech. Za letošní rok stát zprovoznil 46,5 kilometru dálnic, přibližně dvakrát více než loni. V přípravě je také na modernizaci 290 kilometrů železnic. Uvedlo to dnes ministerstvo dopravy. V příštím roce by se mělo otevřít 25,5 kilometru nových dálničních úseků.

Několik nových úseků začali řidiči využívat v posledních dnech. Jde o čtyři nové úseky na D7 u Panenského Týnce, D35 z Opatovic nad Labem a dnes otevřené dva na sebe navazující úseky na D11 z Hradce Králové do Smiřic a Jaroměře. Už dříve během letošního roku byly zprovozněny také úseky na D6 a D55.

Na železnici v současné době stavební firmy modernizují část prvního železničního koridoru z Prahy přes Pardubice, Českou Třebovou do Brna. V následujících dvou letech by měly být dokončeny dvě stavby na čtvrtém železničním koridoru, mezi Prahou a jihem Čech. "V roce 2023 se zkrátí cestovní doba z Prahy do Českých Budějovic až na 1,5 hodiny. Zároveň bude v realizaci pět úseků klíčového spojení na pražské letiště. Práce běží na rekonstrukci železničního uzlu v Plzni, Pardubicích, začne modernizace uzlu Česká Třebová nebo budou dokončeny železniční stavby směřující na Beroun,“ vyjmenoval dnes končící ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). Připomněl dále přípravy vysokorychlostních tratí.

V sobotu Havlíčka ve funkci ministra dopravy nahradí místopředseda ODS Martin Kupka.Ten už dříve mezi hlavní priority v resortu stanovil dostavbu Pražského úseku, dálnice D35 nebo dálničního spojení do Rakouska. Dalším cílem bude pokračování v přípravě vysokorychlostní železnice. V dalších letech by se měly v Česku podle Kupky stavět desítky kilometrů dálnic ročně.

Havlíček při svém loučení s funkcí dnes uvedl, že resort dopravy má podle něj proti jiným resortům velkou setrvačnost. "Stavba jednoho úseku dálnice trvá zhruba tři stavební sezóny a příprava ještě déle," řekl. Připomněl, že Státní fond dopravní infrastruktury, ze kterého jsou financovány dopravní stavby, letos hospodařil s 127,5 miliardy korun a v příštím roce je připravený rozpočet s rekordními 130,6 miliardy korun.