Cime 2 kvartál 2024

V Červené Řečici skončila oprava zámku, bude přístupný veřejnosti

Červená Řečice (Pelhřimovsko) 24. listopadu (ČTK) - V Červené Řečici na Pelhřimovsku skončila stavební část obnovy hlavní části zámku za více než 100 milionů korun. Od léta příštího roku bude po desítkách let poprvé přístupný veřejnosti. Družstvo Zámek Šebestián, které je vlastníkem památky, chce v její rekonstrukci pokračovat, stejně jako na první část opravy bude usilovat o dotace. ČTK to dnes za družstvo řekl Daniel David.

Opravené jsou interiéry zámku, v jehož severním křídle bude historická expozice, fasády i střechy. Návštěvníci do něj budou moci poprvé zřejmě v červnu příštího roku. Sály se ve shodě s památkáři vrátily ke své původní barevnosti, v některých jsou repliky původních malovaných podlah. Instalovaná jsou i dochovaná kachlová kamna.

Nyní se podle Davida pracuje na přípravě expozic, měly by odpovídat současnému trendu, kterým jsou interaktivní prezentace. Výstavy by měl doprovázet videomaping. "Stavební práce byly ukončené k 31. říjnu, z pohledu nějakých záručních oprav čekáme, že ještě na jaře přijde nějaká kontrola a drobné opravy, teď se věnujeme prezentaci a chybí nám vysoutěžit mobiliář," řekl David.

Očekává, že zámek bude celoročně zaměstnávat správce, přes hlavní turistickou sezonu navíc další tři nebo čtyři pracovníky. O přesné podobě provozu zámku ale podle Davida ještě nemá družstvo představy. "Pro nás je to trochu složité v tom, že nevíme, kolik nás bude stát elektřina, kolik nás bude stát voda, kolik lidí přijde, protože ten zámek byl dvacet třicet let zavřený, takže nevíme, jak to bude vypadat," řekl David.

Zpřístupnění zámku vítá i město Červená Řečice. "Jsme rádi, že je zámek opravený a při průjezdu Červenou Řečicí tady stojí pěkná stavba, a ne ruina, která tady v minulosti byla. Věřím, že to přispěje k tomu, že tady bude nějaká návštěvnost, že to Červené Řečici přinese určité oživení a zpestření," řekla ČTK starostka Zdeňka Bečková. Zámek podle ní bude možné využívat k pořádání svatebních obřadů nebo slavností pořádaných městem.

Družstvo Zámek Šebestián vlastní zámek, který je od roku 2014 národní kulturní památkou, 12 let. Doposud investovalo s přispěním ministerstva kultury například do odstranění havarijního stavu střech.

Zámek stojí na místě původní tvrze v lokalitě spravované pražským biskupstvím a arcibiskupstvím už ve 12. století. Na počátku 16. století se stala Řečice sídlem potomků Arnošta z Leskovic, později výhradě jeho syna Šebestiána.