Cime 3 kvartal 2024

V centru Pardubic bude tři měsíce zavřená část Sladkovského ulice

Pardubice 1. září (ČTK) - V centru Pardubic dnes začala oprava části Sladkovského ulice, která ústí na třídu Míru. Úsek bude pro dopravu zavřený tři měsíce. Stavební firma odstraní poničenou dlažbu a nahradí ji cementobetonovým povrchem. ČTK to řekl Petr Škoda z odboru investic a majetku pardubické radnice.

Připomněl, že dlažba na vozovce nedrží, kýve se, láme, vznikají tam mezery. Pro chodce i cyklisty je úsek nebezpečný. Kvůli tomu se město soudí se stavební firmou Syner, která rekonstrukci v letech 2013 až 2014 dělala. Město hradilo opravu z evropských dotací.

"Je to spletitý příběh. Město se stále soudí s dodavatelem, je spor o příčiny poničené dlažby. Aktuálně je povolaný znalec, je odsouhlasený oběma stranami. Dlažba se hýbe, vykazuje anomálie. Většinou poruchy vycházejí ze spodu, může být špatně navržené podloží," řekl Škoda.

Úkolem stavební firmy bude odstranit dlažbu a opravit i podloží. "Veškerá dlažba půjde ven, konstrukční vrstvy budeme demolovat, odvážet, případně frézovat, ještě nevím, co tam je. Zpět půjdou nové konstrukční vrstvy, štěrkové vrstvy a navrch 22 centimetrů betonu," řekl majitel stavební firmy Rostislav Šindler.

Betonový povrch by měl být tišší a déle vydrží. Zaručuje například i menší náklady na údržbu. Rekonstrukce vozovky bude stát zhruba 6,5 milionu korun.

Stavbaři opraví vozovku od prodejny, v níž dřív bývaly potřeby po kutily, po třídu Míru. Město také spolupracuje s odborníky z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

"Chceme posoudit, jak se bude chovat cementobetonový povrch v podmínkách města. Mít jasná data. S odborníky z fakulty jsme vytvořili tým, který bude sledovat opravy a následný provoz," řekl Škoda.

Město ještě čeká oprava komunikace na třídě Míru u administrativní budovy Magnum, kde je stejný problém s ničením dlažby. Také tam projíždějí auta a MHD. "Ve Sladkovského ulici se nezničená dlažba vyjme, deponuje a následně použije na rekonstrukci třídy Míru," dodal Škoda. Město čeká na stavební povolení.