Cime 3 kvartal 2024

V centru Olomouce spadla ze střechy část atiky, nikoho nezranila

Olomouc 23. března (ČTK) - Ze střechy domu v centru Olomouce spadla dnes ráno na chodník část atiky, nikdo nebyl zraněn. Na místě v Legionářské ulici zasahovali hasiči s výškovou technikou. Povolán byl statik, který po kontrole objektu zjistil, že není staticky narušen, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
 

Pád atiky byl hasičům nahlášen krátce po 07:00. "Hasiči po příjezdu zjistili, že z římsy domu spadlo několik drobných cihel a omítka. Hasiči místo zabezpečili, ustavili výškovou techniku a z plošiny sundali ze střechy další cihly, které by mohly hrozit pádem. Jednalo se o několik drobných kousků převážně v okolí rýny a okapu," uvedla Hacsiková.

Na místo se dostavili také zástupci města a majitele domu. "Hasiči po úklidu chodníku a komunikace proto v 9:00 hodin ukončili na místě svůj zásah," dodala mluvčí. Chodník v okolí domu byl době zásahu hasičů a kontroly statiky střešní části domu uzavřen.

V krajském městě se podobná událost nestala poprvé. V říjnu 2011 spadla část zdiva nedaleko obchodního domu Prior v sousedící ulici 8. května, která patří k nejrušnějším třídám města. Pod sutinami zůstala osmasedmdesátiletá žena, zemřela na místě. Zasypala ji část zříceného štítu domu z 19. století. Policie poté kvůli zřícenému štítu obvinila stavebníka z usmrcení z nedbalosti. Žalobce nakonec jeho stíhání zrušil.

O rok později se o pár metrů dál zřítilo na chodník několik tun zdiva z narušené atiky polikliniky Spea. Nikdo nebyl zraněn. Posudky v tomto případě neprokázaly, že by byla zanedbána údržba budovy či spáchán trestný čin. Policie případ odložila. V roce 2016 spadla část štítové zdi rekonstruovaného domu na chodník v centru Olomouce. Ani v tomto případě kriminalisté nenašli jednoznačného viníka.