Cime 2 kvartál 2024

V Čelákovicích u Labe zprovozní dvě nová přístaviště pro malé i velké lodě

Čelákovice (u Prahy) (ČTK) - V Čelákovicích u Prahy nedaleko lávky přes Labe v sobotu uvedou do provozu přístaviště pro osobní lodní dopravu a přístaviště pro malá plavidla. Ve středních Čechách je to první místo, kde Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) na Labi otevírá k užívání oba typy přístavišť. Náklady dosáhly 40 milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský. Slavnostní otevření se uskuteční spolu s tradiční městskou akcí Letní slavnost u Labe.

"Plovoucí přístavní můstek je určen pro velké osobní lodě, k sousednímu více než 90 metrů dlouhému novému molu se vejde až 16 malých rekreačních plavidel, u obou se budou moci majitelé a řidiči napojit na vodu a elektřinu," řekl Bukovský. V posledních týdnech se otevřela přístaviště pro větší osobní lodě také v Nymburce a v Kolíně, s dokončením druhého typu stání se tam počítá pro příští sezonu.

Přístaviště pro osobní lodní dopravu pod lávkou tvoří ocelové plovoucí molo o rozměrech devět krát čtyři metry a jedenáctimetrová lávka, kde budou moci přistávat i největší osobní lodě plující po Labi. Pohodlný nástup umožní dvě úrovně mola. Stání pro malá plavidla je vybudované 85 metrů proti proudu, jeho součástí je molo s deseti železobetonovými pontony, s břehem ho spojují dvě bezbariérové lávky a zakotví u něj až 16 lodí. Na obou přístavištích budou moci lodě kotvit zdarma 48 hodin a s pomocí přístavní karty čerpat elektřinu a vodu. Vybudování přípojky vody hradilo město, které do budoucna plánuje další rozvoj prostoru pod lávkou.

Obě stavby financoval Státní fond dopravní infrastruktury a postavila je Labská, strojní a stavební společnost.