husqvarna

V bývalé automobilce v Holýšově budou byty, školka a prostory pro setkávání

Holýšov (Plzeňsko) (ČTK) - Bytové domy, školka a prostory pro kulturu a setkávání vzniknou ve více než 15 let opuštěné bývalé holýšovské továrně SVA. Jde o jeden z největších dosud nevyužitých průmyslových brownfieldů v Plzeňském kraji. Město teď nechá zpracovat změnu územního plánu, řekla ČTK místostarostka Hana Valachovičová (Pro Holýšov).

Areál, v němž se vyráběly díly pro osobní a užitkové vozy, celé autobusy i kabiny nákladních automobilů Liaz, chátrá. Jeho vlastníkem jsou firmy z Brna. "Zeptali se nás, co si přeje město, a my jsme řekli, že bychom chtěli bytové domy, školku a nějakou kulturu. Oni řekli, že to vybudují, takže my teď budeme dělat změnu územního plánu, aby v části fabriky mohlo být bydlení," uvedla místostarostka.

Město nechává zpracovat změnu územního plánu ze svého, ale samotnou stavbu zajistí majitelé jako developeři. "Hovoříme spolu, kéž by se to už posunulo. Mohli bychom se konečně někam pohnout," uvedla. Písemné dohody zatím nejsou.

Podle Valachovičové je areál opuštěný, ale nestahují se tam problémové osoby. "Ale boří se nám to. Ty budovy nevydrží věčně," uvedla. Podle ní nedělají majitelé s rozlehlými objekty více než 15 let nic.

Bývalá továrna s historickými budovami má bohatou historii. Už koncem 19. století tam vznikly haly na výrobu tabulového skla. Za války to byla muniční továrna na protiletadlové střely, která byla lanovkou spojená s místními kasárnami. Po válce se podnik orientoval na automobilový průmysl. Výroba byla ukončena v roce 2008, kdy tam pracovalo asi 300 lidí. V únoru 2009 rozhodla valná hromada o zrušení společnosti likvidací. Další měsíc byl prohlášen konkurz, který v září 2013 brněnský krajský soud zrušil, protože firma neměla dostatek majetku pro uspokojení věřitelů. Koncem 90. let měl o koupi hal zájem německý Daimler, který tam začal vyrábět šasi autobusů Mercedes a Setra. Nakonec jeho firma EvoBus koupila pozemky ve vedlejší průmyslové zóně a od roku 1999 už tam investovala miliardy korun a teď je s 1200 lidmi jedním z největším zaměstnavatelů v kraji.