Mercedes

V budově bývalé Sparkasse v K. Varech by měla vzniknout galerie i ateliéry

Karlovy Vary (ČTK) - Ze zrekonstruovaného objektu bývalé Sparkasse v centru Karlových Varů se stane multifunkční kulturní prostor. V secesní budově, která je památkově chráněná, by měla vzniknout galerie, ateliéry pro umělce či kavárna. S využitím se počítá také pro mezinárodní filmový festival. Už na příští rok se v ní chystá výstava, která připomene nejvýznamnější hosty festivalu, řekl dnes novinářům výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha.

"Celých 30 let, co tým Jiřího Bartošky dělá filmový festival v Karlových Varech, vzniká unikátní kolekce fotografií se všemi významnými návštěvníky, ale není nikde k vidění. Tak jsme si řekli, pojďme tu výstavu vytvořit a nechat ji v Karlových Varech, protože samotný filmový festival během roku není ve městě nijak přítomný," řekl Mucha. Karlovy Vary díky festivalu navštívily už desítky známých osobností. Například letos přijel australský herec Russell Crowe nebo skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor.

Budova někdejší banky stojí na Divadelním náměstí. V jejím přízemí se počítá s kavárnou, kde by si lidé mohli zakoupit knihy s filmovou tematikou, či vinárnou. V dalších patrech by své místo mohli najít umělci z celé republiky k tvoření svých děl. Konat by se v ní mohl i podzimní festival filmu a hudby Variace, což je společný projekt Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie.

Kulturní využití objektu vítá i město Karlovy Vary. Budovu letos využilo k zahájení lázeňské sezony, což je jedna z největších akcí v regionu. Podílet se chce i na dalších projektech. Budova by mohla navázat na nedávno otevřené Císařské lázně, které slouží jako zázemí pro symfonický orchestr, uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Současný majitel koupil nově opravený palác před dvěma lety za 100 milionů korun v dražbě. V témže roce získala budova první místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2021 a ocenění primátorky města. Původní využití mělo být obchodní centrum s kancelářemi a byty. Budova má přes 3200 metrů čtverečních plochy, čtyři plnohodnotná podlaží, jedno podzemní a jedno využívané podkrovní podlaží. Budova je nemovitou kulturní památkou.