Komatsu potřebu bagr

V Bubenči byl na zastávce umístěn první přístřešek MHD z 3D tiskárny

Praha 9. září (ČTK) - V pražské Bubenči byl na zastávce Výstaviště umístěn první přístřešek MHD vytvořený z vysokopevnostního betonu na 3D tiskárně. Výroba jednotlivých dílů přístřešku trvala 36 hodin a vytvořila je společnost So Conrete v Praze 7. Přístřešek má rozměry 2,5 krát osm metrů, výšku tři metry a je vybaven lavičkou a LCD informačními panely. Novinářům jej dnes spolu s tvůrci představili náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a technický ředitel dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský.

"Technologie 3D tisku využívá to, že beton je použit pouze v místech, kde nutně ze statického hlediska musí být," řekl Scheinherr. Proti běžnému postupu podle něj lze ušetřit až tři pětiny materiálu.

Přístřešek je složen z několika konstrukčních segmentů, na jejichž výrobu byly použity různé druhy betonu a různé přístupy 3D tisku. Střecha a lavička pro cestující jsou vyrobeny pomocí robotického 3D tisku. Typ betonu výrobce zvolil podle funkce a zatížení daného segmentu. Například pro sedací plochu lavičky nebyla použita rozptýlená výztuž z ocelových drátků, proti střeše, která tuto výztuž obsahuje. Při výrobě hlavic sloupů robot vyfrézoval a vytiskl formy, do kterých byly následně z betonu odlity finální hlavice.

V Praze v červnu začala druhá fáze výměny přístřešků na zastávkách MHD. Stovky přístřešků na zastávkách MHD provozovala společnost JCDecaux na základě smlouvy z roku 1994. Výměnou za jejich zajištění a údržbu a nájem městu na nich mohla provozovat reklamu. Smlouva skončila s koncem loňského června, vedení města už předtím rozhodlo o tom, že pořídí vlastní mobiliář. Celkem se podle dřívějších informací vymění mobiliář na 690 zastávkách.

Podobu nového mobiliáře vybrala Praha v roce 2018 designové soutěži, ve které uspělo studio Olgoj Chorchoj. Zastávka je z tmavě šedého hliníku.